Szén nanocsövek vizsgálata pásztázó alagútmikroszkóppal

 

 

 

 

 

 

  

Szabó Bálint, ELTE TTK fizikus szak

 

 

 

Témavezető: Dr. Kürti Jenő, egyetemi docens,

ELTE Biológiai Fizika Tsz.

 

Konzulens: Dr. Biró László Péter, osztályvezető

MTA-MFA, Nanoszerkezetek Kutatása Osztály

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budapest, 1999

Tartalom

  

Bevezetés

I. Irodalmi áttekintés

1. Szén nanocsövek

1.1 A szén új allotrópja

1.2 A nanocsövek szerkezete és elektromos tulajdonságai

1.2.1 A grafit sík modell

1.2.2 Kísérleti bizonyíték a modell eredményei mellett

1.2.3 Peierls-torzulás ?

1.2.4 Rugalmassági számítások

1.2.5 Többfalú nanocsövek

1.3 Szén nanocsövek alkalmazása

1.3.1 Elektronikai felhasználás

1.3.2 Mechanikai célú alkalmazás

1.3.3 Egyéb alkalmazások felé mutató érdekes tulajdonságok

1.4 Szén nanocsövek előállítása, tisztítása

1.4.1 Elektromos ívfényben keletkező nanocsövek

1.4.2 Pirolitikus nanocsövek

1.4.3 Széngőzből kondenzált nanocsövek

1.4.4 Fém katalizátorok alkalmazása

1.4.5 Szén nanocsövek tisztítása

1.5 Növekedési modellek

1.5.1 Ívfényben keletkező nanocsövek

1.5.2 Katalizátor jelenlétében keletkező nanocsövek

 

2. Vizsgálati módszerek

2.1 Szén nanocsövek vizsgálatára alkalmas módszerek

2.2 Az STM

2.2.1 Pásztázószondás módszerek

2.2.2 Az STM működési elve

2.2.3 Elméleti modellek

2.2.4 Mérési üzemmódok

 

II. Kísérleti eredmények

1. A tű

2. Kalibráció

3. Kísérleti körülmények

4. A minták előállítása

5. Az STM képek értelmezése

6. A nanocsövek átmérője

7. A nanocső vége

8. Feltekert nanocsövek

9. Moire-effektus

10. Nanocsőkötegek

11. Spektroszkópia

Összefoglalás

Köszönetnyilvánítás

Megjegyzések

Hivatkozások

Összefoglaló művek

4. oldal

5. oldal

5. oldal

5. oldal

11. oldal

11. oldal

13. oldal

13. oldal

13. oldal

13. oldal

14. oldal

14. oldal

14. oldal

14. oldal

16. oldal

16. oldal

17. oldal

17. oldal

18. oldal

18. oldal

19. oldal

19. oldal

20. oldal

 

21. oldal

21. oldal

21. oldal

21. oldal

23. oldal

24. oldal

25. oldal

 

26. oldal

26. oldal

27. oldal

29. oldal

29. oldal

30. oldal

31. oldal

33. oldal

34. oldal

38. oldal

43. oldal

44. oldal

46. oldal

47. oldal

47. oldal

48. oldal

52. oldal

 

 

 

Bevezetés

 

A fullerének kutatása több éven keresztül meghatározó területe volt nemcsak a fizikának, hanem a kémiának is: az 1996. évi kémiai Nobel-díjat a fullerének felfedezőinek ítélték. A legismertebb fullerén a C60, de a szén nanocsövek is a fullerének nagy családjába tartoznak. A szén nanocsövek nanométeres átmérőjű, mikrométeres hosszúságú cső alakú molekulák, kizárólag szénatomokat tartalmaznak. Az utóbbi két évben ezek a molekulák kerültek a figyelem középpontjába egyedülálló fizikai tulajdonságaik miatt.

A nanocsövek tanulmányozásában kiemelkedő eredményeket értek el pásztázószondás módszerek segítségével. A mikroszkopikus világról alkotott képünkhöz jelentősen hozzájárultak a szén nanocsöveken végzett pásztázó alagútmikroszkópos kísérletek. (A vizsgálati módszer, vagyis a pásztázó alagútmikroszkóp is Nobel-díjas találmány.) Elég megemlíteni, hogy ez a mikroszkóp lehetővé teszi rövid szén nanocsövekben lévő diszkrét elektronállapotok hullámfüggvényének leképezését.

A nanocsövek és az alagútmikroszkóp viszonya kölcsönösen előnyösnek bizonyult. Egyrészről a nanocsövek kutatásában, érdekes tulajdonságaik feltárásában fontos szerepe volt és van a pásztázó alagútmikroszkópnak. Másrészről a mikroszkóp számára ideális vizsgálati anyagot biztosítanak a nanocsövek; komoly fejlődést figyelhetünk meg a vizsgálati módszer alkalmazásában és a leképezés értelmezésében a nanocsöveknek köszönhetően.

A dolgozat két nagy fejezetre osztható. Az I. fejezetben bemutatom a szén nanocsöveket valamint a vizsgálatukra alkalmas módszereket, ezen belül a pásztázó alagútmikroszkópot. A II. fejezet a saját kísérleti eredményekről szól.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I. Irodalmi áttekintés

 

1. Szén nanocsövek

 

1.1 A szén új allotrópja

 

A szén a legkönnyebb elem a periódusos rendszer IV. főcsoportjában. A Si, a Ge, az Sn, vagyis a főcsoport többi eleme sp3 típusú kötéssel alkotnak gyémántrácsot (1. ábra). Ettől eltérően, szokásos hőmérsékleti és nyomásviszonyok mellett a szén stabil állapota, a grafit sp2 kötésekkel rendelkező, erősen anizotrop közel kétdimenziós félfém. A gyémánt energetikailag kicsit kedvezőtlenebb, közel izotrop háromdimenziós módosulat sp3 kötésekkel.

 

1. ábra

Az sp3, sp2, sp1 hibridizációk, az üres hurkok erős kötéseket, a teli hurkok gyenge kötéseket jelölnek.

(Forrás: Carbon Nanotubes, Preparation and Properties, Ed: Thomas W. Ebbesen, NEC Research Institute, Princeton, New Jersey)

 

Az atomi szén alapállapoti elektronszerkezete: 1s2 2s2 2p2. A grafit bazális síkjában (6. ábra) egy szénatom a 3 legközelebbi szomszédjával alkot kötést a 2s, 2px, 2py atomi pályák hibridizációjával, ezt a kötést jelölik sp2-vel (1. ábra). A fennmaradó elektron a 2pz pályán gyenge, síkok közti kölcsönhatást ad. Ez az elektronállapot felelős a félfémes viselkedésért. A gyémántban tetraéderes kötést alakít ki minden szénatom a legközelebbi 4 szomszédjával a 2s, 2px, 2py, 2pz pályák hibridizációjával. A többi IV. főcsoportbeli elem azért nem képes grafitszerű sp2 kötések kialakítására, mert a belső p pályák ezt megakadályozzák [I. 4. old.].

2. ábra

A C60, a C70 és a C80 szerkezete

(Forrás: Carbon Nanotubes, Preparation and Properties, Ed: Thomas W. Ebbesen, NEC Research Institute, Princeton, New Jersey)

  

Kroto és munkatársai1 rendkívül nagyhatású felfedezése volt a C60 fullerén molekula szerkezetének azonosítása egy futball-labdához hasonló öt- és hatszögekből álló zárt felületű molekulával (2. ábra). A második áttörést az az eljárás jelentette, amely lehetővé tette grammnyi mennyiségű fullerének előállítását 2. A harmadik jelentős felfedezés az alkáli fémekkel dopolt C60 vegyületek viszonylag magas hőmérsékletű (33 K) szupravezetése volt 3. Ezek hatására irányult a figyelem az új szénalapú nanoszerkezetekre.

 

3. ábra

Felül az (5,5) karosszék, alul a (9,0) cikk-cakk típusú nanocső képe látható.

Az Euler tétel szerint a C60 szerkezete egyértelműen meghatározott, ha csak öt- és hatszögeket engedünk meg a felületen. A második leggyakoribb fullerén a C70, ami úgy nyerhető a C60-ból, hogy kiegészítjük azt 5 db hatszöggel az ötfogású tengelyre merőleges egyenlítője mentén (2. ábra). Így már egy nyújtott molekulát kapunk. Újabb 10 C atom hozzáadásával a C80-hoz jutunk, ami még inkább nyújtott. Ezt folytatva egy csövet kapunk, ami a végein egy-egy fél C60-nal van lezárva (3. ábra). Ez egy ún. karosszék típusú nanocső. Ugyancsak a C60 -ból kiindulva eljuthatunk egy ún. cikk-cakk nanocsőhöz is, ha az előbbi eljárást nem az ötfogású, hanem a hatfogású tengelyre merőleges egyenlítő mentén végezzük (3. ábra).

 

4. ábra

A gyémánt, a fullerén (C60), a grafit és a (10,10) nanocső szerkezete

(Forrás: http://cnst.rice.edu/images) 

1991-ben Iijima4 fullerének vizsgálata közben felfedezte a szén nanocsöveket (kvázi 1D szén módosulat; 4. ábra). Egyéb szén nanostruktúrákat is felfedeztek a közelmúltban; ilyenek az ún. szénhagymák, melyek többfalú fullerének koncentrikusan egymásba zárva 5, vagy a különböző vegyületeket magukba záró szén nanorészecskék 6 és a Li-mal 7, Ca-mal, Ba-mal 8 borított fullerének.

A szén tömbi állapotban stabil fázisa (5. ábra) az erős, síkbeli sp2 kötésekkel rendelkező grafit (6. ábra). Nagy nyomás és magas hőmérséklet mellett (amely csökkenthető katalizátor részecskék: Fe vagy Ni segítségével) a grafit átalakul az sp3 kötéseket tartalmazó gyémántba. {Elméletileg a gyémánt normál légköri körülmények között lassan visszaalakul grafittá.} A gyémánt a természetben előforduló legkeményebb (nem deformálható), legnagyobb atomi sűrűségű szilárdtest. {Az utóbbi az egységnyi térfogatban lévő atomok számára vonatkozik, tehát a gyémánt a legszorosabb pakolású anyag.} A grafit fémes viselkedést mutat az sp2 kötések síkjában, de nagyon gyenge vezető az erre merőleges irányban 9 (6. ábra), a gyémánt izotrop, széles tiltott sávú félvezető 10.

5. ábra

A tömbi állapotú szén fázisdiagramja

(Forrás: Carbon Nanotubes, Preparation and Properties, Ed: Thomas W. Ebbesen,NEC Research Institute, Princeton, New Jersey)

Ami a mechanikai tulajdonságokat illeti, a grafit a legszívósabb természetes anyag: az sp2 kötések síkjában nagyon nagy a Young modulus értéke (1060 GPa). Tehát annak ellenére, hogy a grafit és a gyémánt ugyanabból az elemből épül fel, nagyon eltérő fizikai tulajdonságokkal rendelkeznek az eltérő szerkezetnek köszönhetően.

Kutatási és ipari célra a grafit számos fajtáját használják. A természetben is előforduló egykristályos grafit szemcse (pehely) mérete a bazális sík irányában (6. ábra) több mm is lehet, de az ilyen szemcsék vastagsága csak 0.1 mm. Ezen felül problémát jelent a szemcsék szennyezettsége és a kristályhibák nagy koncentrációja. Kísérleti körülmények között a HOPG (Highly Oriented Pyrolytic Graphite) alkalmazása a legelterjedtebb11. Szénhidrogének pirolízisével állítják elő 2000 °C feletti hőmérsékleten, amit 3300 °C -on történő hőkezelés követ.

 

6. ábra

A grafit szokásos szerkezete látható, a hatszögrácsos bazális síkok ...ABAB... sorrendben váltakoznak. Ez azt jelenti, hogy az üres karikával jelölt A atom fölött az ugyancsak üres karikával jelölt B atom van, a telivel jelölt A' fölött, ill. B' fölött közvetlenül nincs atom, csak két síkkal feljebb. A teli karikával jelölt atomok távolsága, a0 = 0.246 nm. a1 és a2 az sp2 kötések által meghatározott bazális síkban lévő rácsvektorok.

(Forrás: Carbon Nanotubes, Preparation and Properties, Ed: Thomas W. Ebbesen, NEC Research Institute, Princeton, New Jersey) 

A HOPG elektromos, transzport, termikus és mechanikai tulajdonságai csak kis mértékben térnek el a grafit egykristályétól. A bazális síkban a kristályrend 1 mm-nél nagyobb távolságokra is kiterjed, az erre merőleges irányban egy nagyságrenddel kisebb az egykrisályosnak nevezhető tartomány kiterjedése. Az eltérő orientációjú kristály szemcsék bazális síkjainak normálisa 1° -nál sokkal nagyobb pontossággal egy irányba mutat.

 

7. ábra:

A laboratóriumi körülmények között előállított különböző szén módosulatok közül eddig a szénszálak nyertek ipari felhasználást. A szénszálas műanyagok mechanikai terhelhetősége eléri (meghaladja) a fémötvözetek, üvegszálas anyagok terhelhetőségét, a sűrűségük viszont jóval kisebb. Ezért járművek, elsősorban repülőgépek szerkezeti, funkcionális elemei, valamint sporteszközök készülnek szénszálas műanyagokból. A legjobb minőségű szénszálak (széngőzből kondenzált szálak) szerkezete leginkább egy fa évgyűrűihez hasonlítható, ahol a grafit bazális síkjai (6. ábra) felelnek meg az évgyűrűknek. Ezért egyes szénszálak szerkezete nagyon hasonló a sokfalú szén nanocsövek szerkezetéhez, de nem szabad elfelejtenünk, hogy a szénszálak tipikus átmérője 10 mm (legjobb esetben sem kisebb, mint 0.1 mm), az egyfalú szén nanocsövek pedig tipikusan 1 nm átmérőjűek, és a többfalú nanocsövek sem vastagabbak néhányszor 10 nm-nél (7. ábra). A nanocsövekhez vezető úton említést kell tenni az ún. szénbajuszokról. 12 Ezek szőnyegszerűen feltekert grafit síkok, melyek hosszú (~3cm) 1-5 mm átmérőjű szálakat képeznek. Young modolusuk igen nagy, elektromos ellenállásuk kicsi, kristályszerkezetük szinte tökéletes. A szénbajuszokat elektromos ívfénykisülés során állítják elő, hasonlóan a nanocsövekhez, az egyetlen paraméter, ami eltér a kétféle anyag előállításakor a kamrában lévő gáz nyomása.  

Az 5. ábrán bemutatott fázisdiagram tömbi szénre vonatkozik. Ezért lehetséges, hogy a szén nanostruktúrák egyéb szerkezettel is rendelkezhetnek. A tíznél kevesebb szénatom stabil állapota egy lineáris lánc, a kicsit nagyobb klaszterek gyűrűt alkotnak. A 30-nál több C atomot tartalmazó klaszterek üreges szerkezetűek, melyek közül a C60 a legstabilabb. A zárt felületű molekulák nem hordoznak "lógó kötéseket", ezért energetikailag kedvezőbb ez a szerkezet a grafiténál kb. 1000 C atom alatt. 

A zárt felületen sp2 jellegű kötések vannak a C atomok között, akárcsak a grafitban, de a görbület miatt némi sp3 járulék is keveredik a hullámfüggvényhez, ez növeli a teljes energiát.

Az egyfalú nanocsövek szerkezete egyezik egy hengerré hajlított grafit sík térszerkezetével (8. ábra). A henger 2D értelemben nem görbült felület, tehát a henger palástján mért távolságok egyeznek az euklideszi síkon mérhető távolságokkal; ellentétben pl. a gömbbel, ami egy valódi görbült felület. Ezért egy tökéletes nyíltvégű nanocső kizárólag hatszögekből áll, ötszögek csak a csővégek lezárásakor épülnek be. Ebből a szempontból a nanocsövek szerkezete közelebb áll a grafitéhoz, mint a fullerénekéhez. 

 

1.2 A nanocsövek szerkezete és elektromos tulajdonságai

 

1.2.1 A grafit sík modell

 

 

8. ábra

T a nanocső tengelye, a1, a2 a rácsvektorok, f a tekerési szög, q a királis szög. q = 30° - f. C a tekerési vektor, melynek (11,7) koordinátái királis nanocsövet határoznak meg. Ha a két koordináta egyenlő, a nanocső neve karosszék (armchair), ha az első koordináta 0, a cső cikk-cakk (zigzag) típusú. (Forrás: 18. hivatkozás) 

 

Az egyfalú nanocsövek legegyszerűbb modellje a grafit sík modell, amely kísérletileg igazolt elektonszerkezeti jóslatokkal szolgált 13,14,15. Ez a modell nem veszi figyelembe a nanocső görbülete következtében fellépő effektusokat. A 8. ábrán a grafit bazális síkja látható (hatszögrács). Minden egyfalú nanocsövet egy vektor, a tekerési vektor jellemez:

C = na1+ ma2.

A vektor által összekötött két rácspont egyetlen rácspont lesz a feltekert nanocső palástján. Tehát két egész szám (n,m), vagy a f tekerési szög és a cső átmérője azonosítja a nanocsövet [III.]. Ha n = m, karosszék, ha m = 0, cikk-cakk a nanocső neve a cső hossztengelyére merőleges keresztmetszetén látható profilok miatt. Minden más esetben a cső királis: 0° < f < 30°. A grafit egy különálló bazális síkjának elektronszerkezete a Slater—Koster féle tight-binding közelítés 16 alapján kezelhető. Ennek alapján a Fermi-szint körüli p-pályák elektronszerkezete a Hückel-modell keretein belül egyetlen paraméter, a g0 átfedési energia (hopping tag) figyelembe vételével számítható. Így a 2D grafit sík diszperziós relációja:

e (k) = g 0(3+2coska1+2coska2+2cosk(a1-a2))1/2

A cső kerülete mentén periodikus Born-Kármán határfeltételt kell kiszabni a hullámszámvektorra: Ck = 2pj, ahol k a hullámszámvektor, j egész szám [III.]. A cső diszperziós relációja meghatározható a megengedett k hullámszámvektorokat a grafit sík 2D diszperziós relációjába helyettesítve a zóna-visszahajtogatásos eljárás segítségével. A számítások [III.] azt mutatják, hogy a karosszék fémes, más csövek n-m = 3l , l egész esetén fémesek, egyébként félvezető tulajdonságúak. A gap 0.5 eV körüli a félvezető csövekben.

Egap = 2g0 ac-c /d,

g0 a tight-binding átfedési energia, ac-c = 0.142 nm, a C-C távolság a rácsban, d a cső átmérője. Tehát első közelítésben egy félvezető nanocső tiltott sávjának szélessége csakis a cső átmérőjétől függ, független a nanocső tekerési szögétől.

A 9. ábrán látható, hogy az erősen egydimenziós jelleg miatt a nanocsövek állapotsűrűségében éles tüskék vannak (van Hove szingularitás).

 

9. ábra

A (10,10) karosszék és a (17,0) cikk-cakk típusú nanocsövek számított állapotsűrűsége. A karosszék típusú nanocső fémes, ezért 0 eV körül kicsi, de nem nulla az állapotsűrűsége ellentétben a (17,0) nanocsővel. (Az állapotsűrűség egysége önkényes.)

 

 1.2.2 Kísérleti bizonyíték a modell eredményei mellett

Alacsony hőmérsékleten vákuumban elvégzett pásztázó alagútmikroszkópos mérések során a csőátmérő és a tekerési szög meghatározásával sikerült egyfalú nanocsöveket beazonosítani (az n,m indexeket megadni), a rajtuk mért feszültség-áram spektrumból meghatározták az állapotsűrűséget 17,18. Az elméleti jóslatoknak megfelelően a tiltott sáv nagysága és a csőátmérő között fordított arányosságot figyeltek meg, n-m = 3l, l egész esetben a tiltott sáv szélessége 0 eV-nak adódott. Kimutatták a van Hove szingularitást. Szobahőmérsékleten, normál légköri körülmények között is elvégezték a méréseket, a gap-átmérő összefüggés ebben az esetben is helyesnek bizonyult. 19  

 

1.2.3 Peierls-torzulás ?

Kvázi 1D periodikus fémes rendszerekben felléphet a Peierls-torzulás, ami azt jelenti, hogy az eredeti periódushossz megduplázódik, mert az eredeti elemi cellák közül minden második meghosszabbodik, illetve megrövidül: alternáló rendszer jön létre. (pl. poliacetilén.) Ennek az az oka, hogy ily módon a Fermi-hullámszámnál egy gap nyílik, és ez a p-elektronok szempontjából energetikailag kedvezőbb, ehhez azonban rugalmas energiát kell befektetni, ami a s-elektronok energiáját növeli. Kérdés, hogy a fémes karosszék típusú nanocsövek esetében beszélhetünk-e Peierls-torzulásról. Az elméleti predikciók szerint szobahőmérsékleten biztosan nem lép fel Peierls-torzulás. [II, 37. old.]

 

1.2.4 Rugalmassági számítások

Ab initio számítások, és közelítő eljárások szerint az egy szénatomra jutó rugalmas energia 1/d2-nel arányos, érzéketlen a nanocső egyéb paramétereire; d a csőátmérő. (A deformálatlan grafit síkhoz képest megjelenő rugalmas energiáról van szó.) Ez azt mutatja, hogy a folytonos közegű rugalmassági elmélet ilyen kis sugarú, mikroszkópikus hengerek esetében is jó eredményt ad. Ennek következtében létezik egy kritikus csőátmérő, ami alatt a nanocső instabil. A számítások szerint karosszék típusú nanocsőre a minimális átmérő 0.7 nm, cikk-cakk csőre 0.6 nm. 20 A kísérletileg megfigyelt legkisebb átmérő 0.8 nm volt. Általában igaz az, hogy a rugalmas tulajdonságok szempontjából a nanocsövek a jóval nagyobb átmérőjű szénszálak kis sugarú határesetei. [II. 37. old.]

 

1.2.5 Többfalú nanocsövek

A többfalú nanocsövek több koaxiális egyfalú nanocsőből állnak. Tipikus átmérőjük 10 nm, de vannak ennél sokkal vékonyabbak és vastagabbak is nyilvánvalóan attól függően, hogy hány egymásba csomagolt grafitréteg alkotja a csövet. Az először megfigyelt nanocsövek is sokfalúak voltak, az egyfalú nanocsövek előállításakor bizonyos százalékban mindig keletkeznek többfalúak is. Az egymásba zárt nanocsövek között gyenge van der Waals kölcsönhatás teremt kapcsolatot, akárcsak a grafit bazális síkjai között. Az egymást körülölelő nanocsövek különböző kiralitásúak lehetnek.  

 

1.3 Szén nanocsövek alkalmazása

  

1.3.1 Elektronikai felhasználás

A mikroelektronikai berendezések gyorsaságát a méretük korlátozza, ezért rendkívül fontos az egyre kisebb működőképes elektronikus eszközök előállítása. Az egyfalú szén nanocsövek méretei és elektromos tulajdonságai lehetővé teszik az eddigieknél nagyságrendekkel kisebb elektronikus eszközök előállítását.

Megvalósították az egyetlen nanocsövet tartalmazó térvezérelt tranzisztort, amely szobahőmérsékleten is működik. A szigetelő hordozón lévő fém kontaktusokon keresztülfektetett nanocső vezetőképessége egy harmadik fém elektródra kapcsolt feszültséggel szabályozható 21. Az alkalmazások szempontjából jelentősek a fém-félvezető átmenetek, melyek megvalósíthatók a cső hosszirányában egy fémes és egy félvezető cső összeillesztésével. Ilyen nanocsövek elméletileg elképzelhetők; az összeillesztés helyén egy “könyök” alakul ki 22, ebben a régióban néhány ötszög is megjelenik a hatszögek közt, akárcsak a fullerénekben. Fém-félvezető átmenetre utaló könyököt már kísérletileg is kimutattak. Lehet fém-félvezető átmenet radiális irányban egyetlen többfalú nanocsőben is, ha az egymásba zárt koaxiális csövek egyike fémes, a másik pedig félvezető tulajdonságú.

 

1.3.2 Mechanikai célú alkalmazás

Ahogy megfelelő mennyiségű szén nanocső áll rendelkezésre, minden bizonnyal sor fog kerülni a nanocsövek egyedülálló mechanikai tulajdonságainak kiaknázására. Elsősorban olyan területen jöhet szóba a nanocsövek ipari alkalmazása, ahol már most szénszálakat használnak, tehát fontos az extrém terhelhetőség és a könnyű szerkezet.

Az különálló nanocsöveken mért Young-modolus értéke hozzávetőlegesen 2 terapascal, ami tízszerese az acélénak 23! A nanocső tengelyére merőleges irányban viszont könnyedén elhajlik a cső. Egymással, vagy grafitfelülettel érintkező nanocsövek összelapulnak oly módon, hogy a keresztmetszetük oválissá válik 24,25. Amikor egy nanocső a tengelyére merőleges irányban elhajlik, a belső üreg egyes pontokon teljesen elzáródik, és ezeken a helyeken a szemközti szénatomok között kialakul a grafit síkok között szokásos van der Waals kölcsönhatás 26. Felmerül a kérdés, hogy ilyen nagy mérvű deformáció lehet-e reverzibilis. Elektronmikroszkópos megfigyelések [I. 225. old.] azt mutatják, hogy az ilyen deformációkat létrehozó erők megszüntetése után a nanocső felveszi eredeti alakját mindenféle maradandó károsodás nélkül. Tehát a nanocsövek nem csupán flexibilisek, hanem extrém módon rugalmasak elképesztően nagy tengelyirányú merevségük ellenére.  

 

1.3.3 Egyéb alkalmazások felé mutató érdekes tulajdonságok

Ami a geometriai változatosságot illeti, léteznek tórusz alakban záródó és helikálisan feltekert nanocsövek is. 27 Az ilyen nanocsövek felülete már 2D értelemben is görbült (nem euklideszi) ezért a fullerénekhez hasonlóan nem kizárólag hatszögekből állnak.

A baloldali képen egy tórusz alakú, a jobboldalin egy helikális nanocső látható. A szénatomokból álló hatszögeket zöld, az ötszögeket piros, a hétszögeket kék szín jelzi.

A szén nanocsövek kitűnő elektron emitterek, ezt a tulajdonságukat kihasználva előállították 28 az első működő szén nanocső alapú lapos képernyőt (flat panel display-t). Nyilvánvaló, hogy minden eddiginél jobb felbontást tesz lehetővé a nanocsövek alkalmazása.

Nagy elektromos térerősség mellett a többfalú nanocsövek nyíltvégű állapota stabilizálható a záródással szemben, ebben közrejátszanak a szomszédos síkokban lévő atomok között kialakuló kötések. Az ilyen nyíltvégű csövek végéből lézeres fűtés és oxigénes maratás hatására a nagy külső térerő “lefejt” egy atomi szálat, amely ezek után atomi, tehát koherens elektronemitterként működik. [II. 11. old.]

A szén nanocsövek nedvesíthetők kis felületi feszültségű folyadékokkal, olvadékokkal 29,30. A 100-200 mN/m-nél nagyobb felületi feszültségű anyagok nem nedvesítik a nanocsöveket. Érdekes, hogy a makroszkopikus rendszerekben megfigyelhető kapilláris effektus érvényesül olyan mikroszkopikus rendszerben is, mint egy szén nanocső, azaz a nedvesítő folyadék spontán módon megtölti a nyílt végű nanocsövet 31,32. A hajszálcsövességet kihasználva számos esetben sikerült nanocsövek belsejét olvadt szelénnel, különböző fémoxidokkal, és salétromsavval megtölteni.

Nem spontán módon, nagy felületi feszültségű anyagok is bejuttathatók a nanocső belsejébe. Az olvadékot nagy nyomáson préselik a cső üregébe, majd a nyomást tartva lehűtik a rendszert, ennek következtében a megszilárdult anyag, pl. higany bennreked. 33 Ívfényben képződő szén nanocsövek esetén szintén nagy felületi feszültségű fémek, fémkarbidok kerülnek a nanocső belsejébe, ha az anód fémet, ill. fémvegyületet tartalmaz 34,35. (Bővebben a köv. alfejezetben.) Végül, kémiai módszerrel is bejuttatható a nanocső üregébe számos elem és vegyület salétromsavban oldott formája: miután a salétromsav oxidálja és így kinyitja a nanocső végét, az oldott anyagot magával húzza a cső belsejébe. Később a salétromsav eltávolítható. 36

A szén nanocsövek kémiai, biokémiai reakciók nanokémcsői lehetnek, a mikroszkopikus belső átmérő jelentős hatással lehet a katalitikus folyamatokra. [I. 242. old.]

 

 

 

 

 

1.4 Szén nanocsövek előállítása, tisztítása

 

1.4.1 Elektromos ívfényben keletkező nanocsövek

Számos eljárás ismeretes szén nanocsövek előállítására. Minden esetben gerjesztett szénatomok alkotta atmoszférából kondenzálódnak a nanocsövek. Szénszálakat régóta gyártanak, az ott szerzett tapasztalatok jól hasznosíthatók a nanocsövek esetében is. Először elektronmikroszkóppal (TEM) figyeltek meg nanocsöveket 4 elektromos ívfény kisüléses kísérlet eredményeként. (Fullerének keletkezését vizsgálták a szén elektródra lerakódott anyagban.)

Azóta is az egyik legelterjedtebb előállítási mód az elektromos ívfény alkalmazása 37. Az eljárás előnye, hogy jelentős mennyiség gyártható így kísérleti célokra, de a keletkező nanocsövek nagy része többfalú. Az eljárást eredetileg fullerének, szénbajuszok 12 előállítására használták. A kamrában lévő gáz típusa és nyomása határozza meg a keletkező termékek minőségét.

Az ívfénykisüléses kamrában a plazma hőmérséklete megközelíti a 3700 °C-t, a kamrát vízzel hűtik, a kamrához vákuumrendszer és gázt szállító berendezés kapcsolódik. A néhány mm átmérőjű szén elektródok közül a pozitív (anód) anyaga használódik el a kisüléskor, a negatívon rakódik le a keletkező anyag. A kisülés nem szabad levegőn, hanem stabilizált nyomású gáztérben történik. Az elektródokra egyenfeszültséget (tipikusan 20 V-ot) kapcsolnak. Ezek után egészen addig közelítik az elektródokat egymáshoz, amíg a kisülés megkezdődik, és plazma képződik. A kisülés ideje alatt az elektródok távolságát 1 mm alatt tartják. Az áramsűrűség nagyságrendileg 100 A/cm2. A negatív elektródon (katódon) képződő lerakódás 1-2 mm/perc sebességgel nő. Ellentétben a fullerénekkel, nanocsöveket csak ott találtak, ahol az áram folyik, a kamra más részén lerakódó koromban nem.

A nanocsövek keletkezésének a kis áramerősség kedvez, de a plazma fenntartásához szükséges áramerősséget biztosítani kell, ezért fontos az áramerősség megfelelő kontrollja. Az áramerősség mellet a legfontosabb paraméter a kamrában lévő gáz nyomása. A He bizonyult a legmegfelelőbb gáznak nanocsövek előállításához, az optimális nyomás 500 torr 37,38.

Az elektródra lerakódó anyag rostos szerkezetű, ezeket a rostokat 50 mm vastagságú kisebb szálak alkotják, melyek kötegelt nanocsövekből épülnek fel 37. A legkisebb köteg a mikroköteg, ami 10-100 párhuzamos, egyenlő hosszúságú nanocsőből áll. Tehát a makroszkopikus rostok egyre kisebb és kisebb kötegekre bonthatók, amíg el nem jutunk a nanocsövekhez. A nanocsövek megfelelő oldószerben (pl. etanolban, toluolban) szétválaszthatók egymástól ultrahangos rázatással. A nanocsövek kötegekben való keletkezése arra utal, hogy a csövek növekedésében templát effektus játszik szerepet. Tehát a már meglévő nanocsövek mintául szolgálnak az éppen keletkező nanocsövek számára 37.

 

 

 

1.4.2 Pirolitikus nanocsövek

Kis szénatomszámú szénhidrogének (acetilén, benzol) pirolízisével (hőbontásával) hidrogén jelenlétében ún. pirolitikus szén nanocsövek keletkeznek. A folyamat 1000 °C körüli hőmérsékleten megy végbe. [II. 1. old.] 14 A pirolízis után 2800 ° C-on hőkezelik a nanocsöveket a hidrogént argonra cserélve, ugyanis az alacsony hőmérsékleten (1000 ° C-on) keletkező nanocsövek meglehetősen sok kristályhibát tartalmaznak. A pirolízist legtöbbször katalitikus fém szemcsék jelenlétében végzik (1.4.4 alfejezet).

 

1.4.3 Széngőzből kondenzált nanocsövek

Az eljárás alapja, hogy a vákuumban elgőzölt (elporlasztott) szenet hideg szubsztráton kondenzálják. A széngőzt elektronsugárral 39,40 , egyéb részecskesugárral vagy rezisztív fűtéssel 41 állítják elő szilárd szénből.

Sokkal hatékonyabb az ún. lézerablációs eljárás 42,43. A szén céltárgyhoz kis mennyiségben átmeneti fémeket kevernek, majd néhány száz mJ energiájú lézerimpulzusokkal a céltárgy anyagát néhány mm2-es területen elpárologtatják. Mindez ~1200 ° C-os, ~500 torr nyomású nemesgáz (Ar) atmoszférában történik. A kondenzálódó anyagot vákuumban ~1000 ° C-on hőkezelik, hogy a C60 és más kisméretű fullerének szublimációjával tisztuljon a minta. Ezzel a módszerrel közel azonos átmérőjű egyfalú nanocsövek állíthatók elő. Az eljárás több mint 70%-os nanocső hozamot biztosít. A keletkező nanocsövek több száz csövet tartalmazó kötegekbe rendeződnek. A köteg keresztmetszetében a nanocsövek szabályos háromszögrácsot alkotnak.

1996-ban számoltak be először ionbesugárzással előállított szén nanocsövekről 44. Nagy dózisú (1018 ion/cm2 ), 3 keV energiájú Ar ionokkal sugároztak be amorf szenet. Azóta STM és AFM felvételek készültek nagy energiájú (E> 100 MeV), kis dózisú (1012 ion/cm2) nemesgázionokkal besugárzott HOPG mintákról, és sok esetben találtak nanocsöveket a felületen 45. Az ionbesugárzás hátránya, hogy a képződő nanocsövek mennyisége kicsiny, viszont lényeges előny az ívfény alkalmazásához képest, hogy a kísérleti körülmények nagy pontossággal kontrollálhatók.

A besugárzott grafit felületen a behatoló ionok nem hagynak maguk után STM-mel megfigyelhető nyomot. Minden felületi nyom közvetve vagy közvetlenül azoknak a szénatomoknak köszönhető, melyeknek a bejövő ionok akkora energiát adtak át, hogy azok elhagyták a kristályrácsban elfoglalt helyüket. Ezek a meglökött C atomok a grafit belsejében ütközési kaszkádokat indítanak, melyek bizonyos gyakorisággal elérik a besugárzási felületet. A sűrű kaszkádok képesek a felület egy részét kiporlasztani, ekkor kráter keletkezik a felületen. Kr és Xe ionokkal besugárzott HOPG mintákon atomi erőmikroszkóppal (AFM-mel) megfigyeltek mm átmérőjű, néhány tíz nanométer mélységű krátereket 45. Gyakran ezekből a kráterekből nanocsövek indulnak, melyek hossza több 10 mm is lehet. Kr esetén a kráterképződési gyakoriság 10-7 kráter/primer ion. Általában a kiporlasztott grafit 5%-a van jelen a nanocsövekben 45.

 

 

1.4.4 Fém katalizátorok alkalmazása

Az eddig említett eljárások során sokféle, általában többfalú nanocső keletkezik, nem alkalmasak egyfalú nanocsövek szelektív előállítására.

Az egyfalú nanocsövek keletkezését elősegíti a Co, Fe, Ni illetve alkáli fém katalizátorok jelenléte. Pirolitikus nanocsövek esetében a katalizátorok fémszemcse formájában vannak jelen a gáztérben, elektromos ívfény használatakor a szénelektród néhány százalékban tartalmaz katalizátor fémet. Az anódba lyukat fúrnak, és megtöltik katalizátor fémporral. 46 Az utóbbi eljárás alkalmas jelentős mennyiségű egyfalú nanocső előállítására az átmérőre nézve szelektív módon. Az ívfényben keletkező többfalú naocsövektől eltérően a fém katalizátorok hatására képződő 1-2 nm átmérőjű egyfalú nanocsövek nem a katódon, hanem a kamrában szövetszerű formában keletkeznek. (A katódon továbbra is többfalú nanocsövek keletkeznek katalizátorral keverve.) Katalitikus pirolízis esetén a többfalú nanocsövek belsejében, általában a cső végén megfigyelhetők a katalizátor fém szemcséi. Ettől eltérően az ívfényben katalízis során keletkező egyfalú nanocsövek belsejében nincsenek fémszemcsék, méretük ezt nem is engedné meg. Mivel ezek az egyfalú nanocsövek a kamrának ugyanazon a részén képződnek, mint a fullerének, és az átmérőjük is hasonló, felmerül a kérdés, hogy van-e összefüggés a keletkezésük között.

 

1.4.5 Szén nanocsövek tisztítása  

A fent említett eljárások során nem kizárólag szén nanocsövek keletkeznek, ezért szükséges a minták tisztítása. Leggyakoribbak a széntartalmú szennyezők, amelyektől hőkezeléssel lehet megszabadulni. Ezt a módszer hagyományosan szénszálakon alkalmazzák, ahol a hevítés a kristályhibákat is megszünteti javítva a szálak minőségét. Nanocsövek esetében problémát jelent, hogy a hevítés folyamán a csövek megvastagodnak, mert a széntartalmú szennyeződés beépül a nanocsövekbe a templát effektusnak köszönhetően. Így az egyfalú nanocsövekből sokfalú lesz. A fém szennyezők eltávolíthatók a fém elpárologtatásával 47.

Az ívfényben keletkező többfalú nanocsövek mellett kis nanoszemcsék is keletkeznek, melyek a várakozások ellenére nem választhatók el a csövektől olyan klasszikus módszerekkel, mint szűrés, kromatográfia vagy centrifugálás. A probléma megoldható a minta oxidálásával. A gázfázisú tisztítás során a katódon keletkező lerakódás magját mozsárban felőrlik, kerámialapon szétterítik. Végül lassan 750° C-ra emelik a minta hőmérsékletét áramló levegőben vagy oxigénben. A tisztított nanocsövek mennyisége ideális körülmények között sem haladja meg a kiindulási anyag 1%-át. Ez azt jelenti, hogy az eljárás csakis kísérleti célokat szolgálhat 48.

A tisztított nanocsövek mennyisége elérheti a kiindulási anyag 50%-át is folyadékfázisú oxidáció alkalmazásával 49. A katódról származó mintát felőrlik, kénsavas szuszpenziót készítenek belőle. Az oxidálást kálium-permanganát savas oldata végzi. Keverés és hűtés mellett kálium-permanganát 150 °C-os kénsavas oldatát csepegtetik a szuszpenzióhoz. A reakció lezajlásával leszűrik az elegyet, desztillált vízzel kiöblítik. A keletkezett mangánoxidot sósavval eltávolítják, majd a sósav-maradékot desztillált vízzel kiöblítik. Az előbbivel összevetve ez a módszer rövidebb nanocsöveket eredményez.

Egyéb széntartalmú anyagok, pl. grafitpelyhek eltávolítására további tisztítási eljárások ismeretesek. 50

A legutóbbi időkben lehetővé vált nagy tisztaságú  makroszkopikus mennyiségű egyfalú szén nanocsövek előállítása. Lézerablációs eljárás során keletkező egyfalú nanocsöveket salétromsavas oxidációval, ultracentrifugálással valamint további kémiai módszerekkel és szűrésekkel tisztítva pusztán nanocsőveket tartalmazó szövetszerű anyag (bucky paper) nyerhető 51. Naponta több gramm nagy tisztaságú egyfalú nanocső előállítására alkalmas a módszer.

 

1.5 Növekedési modellek

 

1.5.1 Ívfényben keletkező nanocsövek 

A különböző körülmények között keletkező szén nanocsövek kialakulásának módja a mai napig sem teljesen tisztázott 52. Az azonban széles körben elfogadott nézet, hogy a nanocsövekre jellemző nagyfokú anizotrópia a képződés körülményeiből ered, vagyis a nanocső növekedése folyamán legalább egy fizikai paraméter anizotrop.

Az ívfényben keletkező nanocsövek növekedését leíró modell alapvetően kinetikus. Kvalitatív magyarázatot ad a növekedés bizonyos sajátságaira nézve. A plazmában lévő, katódközeli szénatomok és klaszterek sebesség-eloszlása kétmódusú. A részecskék egyik csoportjának irányított drift-sebessége tízszerese a 4000 K-nek megfelelő termikus sebességnek. Ez a csoport anizotrop sebesség-eloszlású. A másik csoport az izotrop Maxwell-eloszlást követi. Az előbbi csoport a nanocsövek hosszirányú növekedéséért, az utóbbi a csövek vastagodásáért, a többfalú nanocsövek kialakulásáért felelős. Ahogy a katód egy bizonyos részén az áram megszűnik az instabilitásoknak köszönhetően, az izotrop eloszlású szénatomok válnak dominánssá, ami a nanocsövek lezárásához, nanoszemcsék képződéséhez vezet. Az instabilitást az ívfénnyel keltett plazma fluktuációi okozzák.

A katódon lerakódó anyag fraktál szerkezetű abban az értelemben, hogy a nagyobb rostok egyre kisebbekre bonthatók, egészen addig, amíg elérünk a mikrokötegekig. Egy mikroköteg párhuzamos, egyenlő hosszúságú nanocsövekből áll. Ez azt jelenti, hogy a mikrokötegen belüli nanocsövek ugyanott és ugyanakkor kezdték meg és fejezték be a növekedést. Néhány nanométerrel távolabb viszont tovább folytatódhat egy másik mikroköteg növekedése. Ezek szerint a növekedés szempontjából nanométeres skálán megjelenő fluktuációk vannak jelen. Ennek oka többek szerint az ún. pinch-effektus: a katód felé haladó áram kisebb impulzusokra hasad, melyek kváziperiódikus ütemben érik el a katódot. [I. 177. old.]

A fullerének képződéséhez optimális He-nyomás ötször kisebb a nanocsövek kialakulásához szükséges nyomásnál. A kisebb nyomás instabilabb, turbulensebb kisüléshez vezet, ami a szénatomok és klaszterek sebesség-eloszlását az izotrop, termikus eloszlás felé tolja el.

Összegezve, ha a képződő szén nanocsövek arányát növelni akarjuk, a kisülés körülményeit a perturbációk csökkentésével stabilizálnunk kell.

1.5.2 Katalizátor jelenlétében keletkező nanocsövek 

A megfigyelések szerint a különböző körülmények között keletkező egyfalú nanocsövek növekedését katalizálják a kis mennyiségben jelen lévő átmeneti fémek (Fe, Ni, Co). A konkrét növekedési mechanizmust illetően megoszlanak a vélemények.

Az ún. nyíltvégű növekedési modell szerint a fém katalizátor a növekvő nanocső nyitott végén fejti ki hatását. Egy ab initio tanulmány azt bizonyítja, hogy a növekvő nanocső nyitott végén adszorbeált Ni atom képes a növekedés folyamán keletkező hibákat kijavítani, ezzel megakadályozva a cső idő előtti záródását. 53 Az elmélet szerint az atmoszférában jelen lévő nagyobb szén aggregátumok először katalitikus úton kisebb klaszterekre bomlanak, ezek aztán adszorbeálódnak a nanocső felületére, és a növekvő nyílt vég felé diffundálnak. Annak ellenére, hogy a Ni erősen kötődik a csővégi szénatomokhoz, a rá vonatkozó diffúziós együttható meglehetősen nagy, ezért képes arra, hogy kb. százszor "körbefusson" a nanocső peremén, amíg egy újabb gyűrű beépül a csőbe. Így folyamatosan kijavítja a hibákat. A legfontosabb növekedési hiba, ami a cső záródásához vezet, az ötszögek beépülése a hatszögrácsba. (Egyéb tökéletlenségek általában instabillá teszik a nanocső végét, ezért gyorsan megszűnnek.) A konkrét számítások a Ni azon képességére vonatkoznak, hogy az újonnan kialakult ötszögbe hatodikként beépül, majd átadja helyét egy szénatomnak, ezzel kijavítva a hibát. A folyamat minden lépése exoterm, nincs szükség aktivációs gát leküzdésére. Ez nagy reakciósebességet tesz lehetővé. A növekedés akkor fejeződik be, amikor elég sok Ni atom aggregálódik a cső végén ahhoz, hogy együttesen leváljanak (lecsöppenjenek). Ez azt jelenti, hogy ha a katalizátor túl nagy mennyiségben van jelen, nem fognak hosszú nanocsövek keletkezni.

A zárt végű növekedési modell szerint a nanocső szabad vége zárt, a másik vég a katalizátor szemcséhez kötődik, ide épülnek be az újabb szénatomok. Szénhidrogének bontásakor katalízis útján keletkező nanocsövek növekedési mechanizmusa a következő 53. Az első lépés, hogy a szénhidrogén (elsősorban acetilén) a katalizátor felszínéhez adszorbeálódva H2 felszabadulásával dehidrogenizálódik. A nanocső építőelemének gondolt C2 egységek a katalizátor koordinációs helyein kötődnek. Az első C2 réteg diffúzióval elhagyja a katalizátor felületét, de van der Waals távolságban marad a még kötött C2 réteghez képest. Ha a külső réteg egységei egymáshoz kötődnek, kialakul a katalizátor szemcsén egy fél fullerén. A további C2 egységek a katalizátor koordinációs kötőhelyei és a növekvő nanocső közé épülnek be.

 

 

 

 

 

 

 

2. Vizsgálati módszerek

 

2.1 Szén nanocsövek vizsgálatára alkalmas módszerek

A vizsgálati eszközök széles skáláját bevetették szén nanocsövek tanulmányozására. Az első méréseket transzmissziós elektonmikroszkóppal (TEM) végezték. A különböző (TEM, SEM) nagyfelbontású elektronmikroszkópos vizsgálatok azóta is nagyon hasznosnak bizonyultak. A módszer előnye, hogy egyszerre sok nanocső néhány angströmös felbontású leképezését teszi lehetővé, és a nanocsövek belső szerkezetéről, valamint a térbeli viszonyokról (pl. az esetleges tekeredésről) is ad információt. Viszont nem alkalmas a nanocsövek elektronszerkezetének vizsgálatára. [I. 111. old.]

A nanocsöveken elvégzett első mérések egyike Raman-spektroszkópia volt 54. A Raman-spektroszkópia alkalmas a különböző rezgési módusok meghatározására. Az egyfalú naocsöveknek a konkrét geometriától függően 15, ill. 16 Raman-aktív rezgési módusa van. Ezek közül csak négy az, ami erősen rezonáns, ebből három a grafit síkra jellemző ismert módus. A negyedik a nanocsövek radiális lélegző módusa, ami azt jelenti, hogy a nanocső radiális irányban periodikusan kitágul és összehúzódik. A lélegző módusnak megfelelő Raman csúcsokat kísérletileg meghatározták 55. Karosszék és cikk-cakk típusú csöveken végzett ab inito számítások nagy pontossággal beazonosították a mért csúcsokat megadva a hozzájuk tartozó nanocső indexeit 56.

A nanocsövek elektromágneses viselkedését többek között ESR-rel vizsgálták. Így csak makroszkopikus mennyiségű anyag tanulmányozható. Ezért nagymennyiségű, nagytisztaságú mintára van szükség, ami komoly problémát jelent (elsősorban az átmeneti fémek jelenléte okoz gondot), nem beszélve arról, hogy egy mintában sokféle elektromos tulajdonságú nanocső van jelen, ezek együttes jelét lehet csak mérni. [I. 231. old.]

Egyetlen olyan anyagvizsgálati módszer létezik, ami egyszerre képes egy nanocső geometriájának atomi szintű feltérképezésére és elektromos tulajdonságainak mérésére. Ez a pásztázó alagútmikroszkóp, az STM. (Az STM az angol elnevezés rövidítése: Scanning Tunneling Microscope, magyarul is az STM betűszó terjedt el.)

 

2.2 Az STM

 

2.2.1 Pásztázószondás módszerek

A pásztázószondás módszerek felületek lokális tulajdonságainak mérésére, megjelenítésére alkalmasak. Két legelterjedtebb változata az STM és az atomi erőmikroszkóp (AFM: Atomic Force Microscope, más néven Scanning Force Microscope: SFM [IV,V. 2. kötet 4. fej.] ). A pásztázószondás berendezések jellemzője, hogy egy nagy pontossággal pozícionálható szonda pásztáz a vizsgálandó felület felett (bővebben a köv. alfejezetben). A szonda és a minta közötti kölcsönhatás tesz különbséget a különböző módszerek között. STM esetén a szonda (tű) és a minta között alagútáram folyik, az AFM esetében a tű és a minta között különböző atomi erők teremtenek kölcsönhatást, melyek a távolságtól függően vonzók és taszítók is lehetnek. Az AFM határtalan előnye, hogy az STM-mel ellentétben szigetelő felületek leképezésére is alkalmas, így többek között biológiai minták vizsgálatát is lehetővé teszi. Az AFM lényege, hogy egy érzékeny laprugóra szerelt hegyes tű pásztáz a vizsgálandó felület felett. A laprugóra lézernyalábot bocsátanak, a visszaverődő nyaláb kitérését egy pozíció-érzékeny detektor érzékeli. Így kellő pontossággal mérhető a rugó deformációja. A Hook-törvény szerint a rugó deformációja egyenesen arányos a rá ható erővel, ezért a rugó kitérését mérve az erő is meghatározható.

Az AFM-nek többféle mérési üzemmódja ismeretes. Érintkező (kontakt-) üzemmódban a tű és a minta közti távolság olyan kicsi, hogy a tűre már taszító erő hat. Így pásztázva megjeleníthetők a felület állandó erejű (equiforce) térképei, ha a tű és a minta közötti erőt a pásztázás közben állandó értéken tartják a tű közelítésével ill. távolításával. Ekkor a regisztrálásra kerülő jel a tű z pozíciója, vagyis a pásztázási síkra merőleges elmozdulása. Bizonyos feltételek mellett az equiforce térkép jó közelítéssel a minta topografikus térképét adja. Ha a felület kellően sima, alkalmazható a változó erejű pásztázás, amikor a tű z pozíciója állandó. Ekkor a rugó deformációját, tehát az erő nagyságát mérik és regisztrálják.

Nem érintkező (non-kontakt) üzemmódban a tű-minta távolság nagyobb: vonzó tartományban pásztáz a tű. Pásztázás közben a tűt z irányban rezgetik nagy (~100 nm), vagy kis (~5 nm) amplitúdóval. Az üzemmód lényege, hogy a rugóra szerelt tű sajátfrekvenciáját elhangolja a mintával való kölcsönhatása. Ha a rezgés amplitúdóját a tű közelítésével ill. távolításával állandó értéken tartjuk, a z pozíció megjelenítése a felület állandó erő-gradiensű térképét adja. Ugyanis az állandó amplitúdó állandó sajátfrekvenciát jelent, amit viszont az erő z irányú gradiense határoz meg:

w 2 = (k-F')/m,

ahol w a rezonancia-frekvencia 2p -szerese, k a rugóállandó, F' a tű és a minta közt ható erő z irányú gradiense, m a tű és a rugó együttes tömege. A nem érintkező üzemmód előnye, hogy nem károsítja a mintát, a módszer felbontása azonban gyengébb a kontakt-üzemmóddal összevetve.

Az AFM alkalmas spektroszkópiai mérések elvégzésére is: a pásztázást leállítva felvehető a minta egy pontján az erő-távolság spektrum.

Ismeretesek további pásztázószondás módszerek. Az STM egy továbbfejlesztett változata a spin-polarizációs STM. 57 A mágneses erőmikroszkóp (MFM: Magnetic Force Microscope [IV, V. 2. kötet 5. fej.] ) szondája egy mágneses tű.. A SNOM (Scanning Near Field Optical Microscope) a hagyományos optikai mikroszkópok és a pásztázószondás módszerek tulajdonságait ötvözi. [V. 2. kötet 7. fej.] Felbontása eléri a hullámhossz egy ötvenedét! Az optikai alagútmikroszkóp (STOM: Scanning Tunneling Optical Microscope) a fény "alagúteffektusát" használja ki. Azt a jelenséget, hogy teljes visszaverődéskor a ritkább törésmutatójú közegben a térerősség exponenciálisan lecseng, a fény nem hatolhat be a számára tiltott tartományba. [V. 2. kötet 7.2.5 alfej.]

 

 

2.2.2 Az STM működési elve

1981-82-ben Binning és Rohrer megépítette 58 az első pásztázó alagútmikroszkópot, amely a pásztázószondás eszközök között is az első volt. Nem telt el sok idő, amíg 1986-ban Nobel-díjat kaptak érte.

A mikroszkóp működési elve rendkívül egyszerű, az alagúteffektuson alapul. A megvalósítás nehézsége a 0.01 nm pontosságú pozícionálásban és a kellően hegyes, elméletileg egyatomos tű előállításában rejlik. Az elektronikus erősítés, zavarszűrés sem egyszerű, mert nanoampereket kell mérni.

Az STM működése klasszikusan nem megérthető, a kvantummechanikai alagút-effektus ismerete szükséges a megértéshez. Alagúteffektusról akkor beszélünk, amikor egy részecske a tér olyan tartományán halad keresztül, ahol a potenciális energia meghaladja a részecske teljes energiáját. Ebben a tartományban (alagútközben) a hullámfüggvény tipikus viselkedése, hogy a távolsággal exponenciálisan lecseng.

 

10. ábra

Az STM sematikus ábrázolása

A mérési elrendezésben egy kellően sima felület (minta) fölé ereszkedik egy igen hegyes fémtű (10. ábra). A tű és a minta közé feszültséget kapcsolnak, melynek hatására áram folyik keresztül az ún. alagútközön, a minta és a tű közti néhány angströmös résen, amely tértartomány klasszikusan tiltott az elektronok számára. {A minta és a tű közti feszültség nélkül is lejátszódik az alagúteffektus, de nem folyik áram, mert mindkét irányban egyforma valószínűséggel jutnak keresztül az elektronok az alagútközön. Tehát a feszültség bekapcsolása az egyensúly eltolását szolgálja.} Az alagútáram nagysága rendkívül érzékenyen függ a tű-minta távolság változásaitól. Közelítőleg érvényes a következő összefüggés: 59

I/V ~ C(V) exp(-2 k0S)

I: alagútáram

V: tű-minta feszültség

C(V): az áram feszültség-függésének az Ohm-törvénytől való eltérését jellemzi

S: az alagútköz szélessége

k02 = 2meW/h2 ahol W a kilépési munka

Az alagútáram exponenciális függése az alagútköztől a gyakorlatban azt jelenti, hogy angströmnyi tű-minta távolságnövekedésre az áram egy nagyságrenddel csökken. Ezért a z irányban, tehát a minta felületére merőlegesen 0.01 nm felbontás is elérhető. Ehhez természetesen ilyen pontosságú pozícionálás szükséges, amit piezoelektromos mozgatókkal oldanak meg: a tű z irányú mozgatását és az xy síkban történő pásztázást egy hengerpalást alakú piezo kerámia biztosítja. A henger belső felületén van egy elektród, a henger külső felületén 4, egymástól elszigetelt elektród található. A z irányú mozgatás szabályozható a belső és külső felület közé kapcsolt feszültséggel, az egymással szemközti külső elektródok között fellépő feszültség szabályozza az x ill. y irányú mozgást. 

A tű durva közelítését a mintához az ún. inch-worm motor végzi, amely két piezo kerámiából áll: egy piezo csőben van egy piezo rúd. A cső átmérője feszültség alkalmazásával változtatható a végein, így a benne lévő rúd végeit külön-külön tudja rögzíteni. A rúd egyik végét rögzítve és feszültséget kapcsolva rá, a rúd megnyúlik. Ekkor a másik végét rögzítve és a feszültséget kikapcsolva a rúd összehúzódik. Az eljárást ismételve a rúd a csőben hernyó-mozgásra emlékeztetően kúszik előre. Így a minta biztonságosan közelíthető a tűhöz, amíg áram nem folyik a tű és a minta között.

 

2.2.3 Elméletei modellek

Az STM-képek általában nem a minta topografikus szintfelületeit adják, ennél sokkal bonyolultabb a képek értelmezése. Ezért szükséges elméleti modellek kidolgozása, melyek lehetővé teszik a kísérleti eredmények értékelését.

Az első sikeres perturbatív modell 60,61 Bardeen transzfer Hamilton formalizmusát 62 veszi alapul. Az eljárás a minta és a tű hullámfüggvényének explicit ismeretét tételezi fel, ezért a tűt egy egyszerű gömbszimmetrikus s-hullámmal modellezték. Ebben a közelítésben megmutatták, hogy az STM állandó alagútáram mellett felvett pásztázási görbéi a minta Fermi-nívó közeli elektronállapotainak állandó töltéssűrűségű szintvonalait adják. Más szóval az áram arányos a Fermi-nívó közeli lokális állapotsűrűséggel. A modell nem tudott magyarázatot adni a szoros pakolású fémek felületén megfigyelt atomi felbontásra. Ezt a problémát sikerült leküzdeni a tű atomi szerkezetének figyelembe vételével 63, ugyanis a tű nem gömbszimmetrikus elektronállapotai javítják a mikroszkóp felbontását 64.

A perturbatív megközelítés biztosan nem alkalmazható, ha a tű-minta távolság szélsőségesen kicsi, tehát akkor, ha a tű és a minta hullámfüggvényének átfedése jelentős. De más esetekben is érdemes ellenőrizni a perturbációszámítás megbízhatóságát. Ezért fontos szerepe van a nem perturbatív modelleknek. Green-függvények alkalmazásával 65,66 megmutatták, hogy a kis tű-minta távolság következtében a lokális elektron-szerkezet erősen torzul, amit jelentős töltés átrendeződés kísér 67. Ez azt jelenti, hogy érvényét veszti a perturbációszámítás azon eredménye, miszerint az alagútáram arányos a minta lokális állapotsűrűségével. 

Szén nanocsövek esetében az alagutazási folyamat jól szimulálható szórási modellekkel. Sík hordozóra fektetett nanocsöveken keresztül történő alagutazást szimuláltak az időfüggő Schrödinger-egyenlet numerikus megoldásával. A tűt, a nanocsöveket és a mintát szórási potenciálokkal vették figyelembe. 68,69 Az eredmények azt mutatták, hogy, ha a nanocső és a hordozó elektronszerkezete hasonló, akkor az STM által mért állandó áramú felület jól egyezik az egyszerű geometriai állandó távolságú felülettel, ahol a minta és a tű legközelebbi pontjának távolsága konstans. Az áram-feszültség (I-V) spektrumok értelmezésekor figyelembe kell venni, hogy a cső a hordozó fölött van der Waals távolságban lebeg, így a tű-nanocső-hordozó rendszer két alagútközt tartalmaz. Ez a nanocsőben hosszú élettartamú elektron-állapotokhoz vezet.

Mivel nanocsöveken STM segítségével elérhető az atomi felbontás, és ezzel párhuzamosan az állapotsűrűség meghatározása, szükség van olyan elméleti modellekre, melyek figyelembe veszik a nanocső atomi struktúráját is. A közelmúltban nanocsövek atomi felbontású STM képét számították ki szoros kötésű (tight-binding) közelítésben. A modell többek között lehetővé teszi a rácshibák (pl. ötszögek) elméleti kezelését 70.

 

2.2.4 Mérési üzemmódok

Az STM-nek alapvetően kétféle képalkotó üzemmódja van. Legtöbbször az ún. topografikus vagy állandó áramú üzemmód használatos. (Én is ilyen üzemmódban mértem a bemutatott képeket.) Ebben az esetben beállított feszültség mellett úgy pásztáz a tű, hogy az alagútáram konstans maradjon, vagyis a z irányú mozgatást az aktuálisan mért áram szabályozza egy visszacsatoló áramkörön keresztül. A mérőfejből érkező adatokat egy A/D átalakítón keresztül számítógép program kezeli, a pásztázással egyidejűleg megjeleníti. Topografikus üzemmódban a tű z poziciója, vagyis a z irányú mozgatást végző piezo feszültsége a megjelenítésre kerülő információ az xy pozíció függvényében. Első közelítésben az állandó áram állandó tű-minta távolságot jelent, tehát a minta geometriai felülete kerül megjelenítésre. Ez akkor igaz, ha a pásztázás során az alagutazási valószínűséget befolyásoló egyéb körülmények (pl. kilépési munka, a minta lokális elektron állapotsűrűsége) nem változnak. A topografikus STM képen egy adott pont magasságát a pont színe, fekete-fehér képen a sötétsége jelzi. Az egyes képek mellett látható színskála megfelel a képen látható felület teljes z irányú kiterjedésének, a világosabb területek vannak magasabban. Az STM szoftverek alkalmasak arra, hogy egy 2D ábrán húzott vonal profilját grafikonon ábrázolják. A bemutatott képek mellett ilyen metszetvonalak láthatók angströmben skálázva, a vonal végén a kereszt a grafikon origójának felel meg. (A tengelyek skálázása erősen eltérő!)

A másik üzemmód lényege az, hogy a z irányú mozgatást kikapcsolják, és az alagútáramot mérik. Ekkor a visszacsatoló körre nincs szükség, ami előnyös, és javíthatja a kép minőségét, illetve a pásztázási sebességnek nem szab határt a visszacsatolás időállandója. Így viszont kizárólag atomi simaságú felület vizsgálható, mert különben a tű elkaszálja a minta nagyobb kiemelkedéseit.

A tűt a minta egy adott pontja fölött stabilizálva az STM a két képalkotási üzemmódon kívül képes különböző spektrumok, pl. áram-feszültség (I-V) görbe felvételére. Ebből a minta elektronszerkezetére lehet következtetni: a lokális elektron állapotsűrűség arányos (dI/dV)/(I/V)-vel 71. Ennek nanocsövek vizsgálata esetén nagy jelentősége van 17,18,19, mert a nanométeres objektumokon más módszerrel nem lehet a lokális elektromos tulajdonságokat vizsgálni. Rövid, néhányszor 10 nm-es nanocsöveken végzett spektroszkópiai vizsgálatok segítségével diszkrét elektronállapotok hullámfüggvényét (pontosabban annak absz. ért. négyzetét) sikerült leképezni alacsony hőmérsékleten 72. {A megfigyelt jelenség a dobozba zárt elektronhoz hasonlítható.}

A környezet mechanikai zajait rugós felfüggesztéssel lehet csillapítani. Az elektromágneses zajokat a mérőfejet körülvevő fémszekrény hivatott kirekeszteni.

 

 

II. Kísérleti eredmények

 

1. A tű

Az STM legkritikusabb része a tű. Az ideális tű hegyén egyetlen atom van, és a tű nyílásszöge minimális. A valóságban a tűnek több hegye is lehet véges görbületi sugárral. Síkfelületű minta esetén csak a mintához legközelebb lévő tűhegy fog jelentős járulékot adni az alagútáramban, mivel az exponenciális távolság-áram függés miatt a néhány atommal távolabbi tűvégek nagyságrendekkel kisebb mértékben járulnak hozzá az alagutazáshoz. Ha viszont jelentősebb kiemelkedések vannak a felületen, ezek annyi kópiában fognak látszani a képen, ahány hegye van a tűnek. Az 1. képen két kiemelkedés képezi le a tű 3 hegyét. (Az 1. kép a kriptonnal besugárzott 2. mintán készült.) A 3 tűvég egymástól eltérő alakú, de mindhárom kb. egyforma hosszú, ezért minden egyes kiemelkedés triplázódva jelenik meg a képen.

A tű véges méretei miatt a képen mindig a minta és a tű alakjának együttes hatása látható. Az igen hegyes csúcsok a mintán, mint például az 1. képen lévő kiemelkedései, alkalmasak arra, hogy a tű hegyét leképezzék, ekkor a képen a tű alakja látható, a tű-minta szerep tulajdonképpen felcserélődik. A tű véges görbületi sugara a felületből kiálló alakzatok kiszélesedését okozza 73,74. Az, hogy atomi felbontás elérhető egy tűvel, még korántsem azt jelenti, hogy a tű görbületi sugara megfelelő. A tűprofil mérésére legalkalmasabbak a grafit hasításakor keletkező lépcsők, melyek néhány atomi réteg magasságúak. A lépcsőről készült képen eldönthető, hogy hány hegye van a tűnek, és hogy mekkora az effektív görbületi sugara (görbületi sugár + alagútköz).

Még egy tipikus műtermék látható ezen a képen: az ún. túllövés. A hármas alakzatoktól balra egy sötét folt látszik, ami nem valóságos bemélyedése a felületnek. Ezen a képen a pásztázás jobbról balra történt, amikor a tű a kiemelkedés bal széléhez ér, hírtelen leesik az alagútáram, ezért a z irányú piezomozgató elkezdi közelíteni a tűt a mintához. A visszacsatolás "lassúsága" miatt mire a rendszer korrigálna, már a normálisnál közelebb került a tű a mintához. A pásztázási sebesség csökkentésével általában (de nem mindig) kiküszöbölhető ez a hiba.

További problémákat okoz a tű időbeli változása. A tű szerkezete a mintával való ütközések vagy egyéb behatások miatt megváltozhat. Ami azonban a fő gondot jelenti, az a tű hegyét alkotó atomklaszter spontán átrendeződése. Az ún. tip-change (tűváltozás) gyakori jelenség, a pásztázott terület leképezése ekkor ugrásszerűen megváltozik. Sokszor a tűnek nincs egy kitüntetett stabil állapota, hanem bistabil vagy multistabil, de még a stabilnak tekinthető tűknél is bizonyos gyakorisággal megfigyelhető a tipchange. A tűvégi klaszter olyan erős hatással van a leképezésre, hogy esetenként a háromszögrács helyett négyzetrácsos struktúrát ad az STM kép, pusztán a tű szerkezete miatt 75

 

 

1. kép

Az ablak mérete 35x35 nm, a baloldali színskála 0.73 nm-t fog át a z irányban, a pásztázási sebesség 500 nm/s volt.  

 

 

2. Kalibráció

 

A HOPG alkalmas az STM mérőfej és az STM mérőprogramok kalibrációjának elvégzéséhez. Könnyen hasítható és nagy atomi simaságú teraszokat biztosít a pásztázás számára. A teraszokat néhány atomi rétegnek megfelelő lépcsők választják el egymástól. Így a grafit bazális síkján lehet pásztázni.

 

 

 A 2. és 3. kép:

 

Ebben a síkban a grafitrács hatszögletű, ennek ellenére az STM-képeken háromszögrács látható 0.246 nm-es rácsállandóval. Ennek az az oka, hogy csak minden második atom jelenik meg a képen (6. ábra: A', B' jelű atomok), mert azok az atomok, amelyek alatt a következő grafit síkban is van atom (6. ábra: A, B jelű atomok), nem látszanak a kis alagutazási valószínűség miatt. A 2. képen a grafit (HOPG) STM-képe látható atomi felbontásban. A látható atomi pozíciókra rácsot illesztettem, a kis fekete keresztek jelölik a rácspontokat. Az illesztett rácsállandó pontosan 0.246 nm mindkét irányban, az elemi vektorok által bezárt szög 62.2 ° . A 3. kép az STM-mel felvett grafitrács 2D Fourier-transzformáltját mutatja, hasonlóan egy röntgenfelvételhez. Látható a hatfogású szimmetria, az első rendnek megfelelő hat pontra rácsot illesztettem. A rácsállandó, b = 4.74 Gm-1, ami a = 0.244 nm-es rácsállandót ad a valódi térben (ab = 2/Ö 3), ez 1% alatti relatív hibát jelent. 

 

A 4. kép: 

 

A képek nagy része a StiMage Version 2.72 szoftverrel készült, a többi kép a StiMage 386 Version 3.20B programmal. Az utóbbival rögzített képek bal felső sarkán leolvasható a teljes z tartomány nagysága, vagyis a kép legmélyebb és legmagasabb pontjának magasság-különbsége angströmben. A jobb alsó sarokban a pásztázási sík távolságmértéke látható. Mindkét program esetében kalibrációs HOPG mintákon elvégzett mérések biztosítják a kísérleti eredmények megbízhatóságát az x,y,z irányú távolságokat illetően. A 4. kép egy nagyobb skálájú atomi felbontást mutat, a jobboldali metszeten a HOPG-re jellemző 0.1 nm körüli korrugáció (csúcstól csúcsig mért amplitúdó) látható

 

3. Kísérleti körülmények

 

A méréseket az MTA-MFA Nanoszerkezetek Kutatása Osztály RHK UHV 635 típusú STM mérőfejével végeztem szabad levegőn. A tűk egy részét mechanikai úton (vágással és csiszolással) készítettem Pt-Ir huzalból, ezen kívül használtam előre gyártott ún. nanotips (digital instruments) típusú szakítással előállított Pt-Ir tűket. Az alagútfeszültség tipikusan 100 mV, az alagútáram 1 nA, a pásztázási sebesség nagyságrendileg 100 nm/s volt. A mérés paramétereit mindig az aktuálisan pásztázott terület tulajdonságaihoz kell igazítani: a fenti értékek tájékoztató jellegűek. 

 

4. A minták előállítása

 

Háromféle módon előállított szén nanocsövet vizsgáltam. Az 1. mintán Dr. P. Bernier (Univ. de Montpellier II) által ívfényben előállított nanocsövek voltak, az anód 94.8%-ban C, 4.2%-ban Ni, 1%-ban Y volt. Tehát katalitikus fémek voltak jelen, hogy elsősorban egyfalú csövek keletkezzenek. A kisülés 40 V és 100 A mellett történt 660 mbar nyomáson. A nanocsöveket toluolban 15 percig ultrahanggal rázattuk, ezután 30-60 percig ülepítettük. A szuszpenzióból frissen hasított HOPG hordozóra cseppentettem néhány cseppet, végül 24 órát vártam, hogy az oldószer teljes egészében elpárologjon, és a hasított HOPG felület stabilizálódjon. A nanocsöveket van der Waals kölcsönhatás rögzíti a grafit hordozóhoz, nincs szükség ragasztóra. Ha azonban egy nanocső túl rövid, akkor az STM tűje könnyen elmozdítja, mert a teljes erő, ami a csövet a felülethez "ragasztja" arányos a cső hosszával.

A 2. minta 209 MeV energiájú Kr ionokkal, a 3. minta 830 MeV energiájú U ionokkal besugárzott HOPG. A besugárzás a dubnai gyorsítóban, ill. Franciaországban a Laboratoire des Solides Irradies-ban történt. A dózis mindkét esetben alacsony, 1012 ion/cm2 volt. A besugárzás iránya merőleges volt a grafit bazális síkjára, vagyis a pásztázott síkra. Az adott energiákon a Kr sebessége 2.1 x 107, az uráné 2.5 x 107 m/s (kb. a fénysebesség tizede). A besugárzás hatására a felületen más nanoszerkezetek mellett szén nanocsövek is képződtek 79,80,81.

 

 

 

5. Az STM képek értelmezése

 

Az 5. kép: 

Az 5. kép jól illusztrálja, hogy az STM nem egyszerűen a felület topografikus térképét jeleníti meg. (Az ablak mérete 150x150 nm, a kép teljes színskálája 1.4 nm kiterjedésnek felel meg a z irányban. A pásztázási sebesség 500 nm/s volt, a kép az 1. mintáról készült.). A képen a HOPG hasításának nyomai és egy hosszirányban periódicitást mutató nanocső látható.

A bal felső és jobb alsó sarokban a sötét háttér nem más, mint a grafit hordozó egy síkja. A kép alsó felén a derékszögű vonalzóra emlékeztető világos alakzat a grafit egy egyatomos rétege, a hasítás során elvált az alatta lévő grafittól, aztán visszaereszkedet a felületre. Hasonlóan a bal alsó saroktól a jobb felső sarok felé húzódó világos sáv is egy grafit sík. A hasítás előtt ez a két objektum azonos síkhoz tartozott, de a hasítás után a vonalzószerű sík fölé került a másik. Ennek az az oka, hogy eredetileg a derékszög hegyesszög volt, ám a hasításkor a könyöknél konformáció-változás következett be, és így ez a réteg alátámasztásul a másik alá hajlott. Azt, hogy mindkét alakzat egyatomos vastagságú, a metszetek bizonyítják. Az a jelű metszetről leolvasható, hogy a lépcső magassága közelítőleg 0.35 nm, ami jól egyezik az elméletileg várható 0.335 nm-rel. Ez a metszet ott készült, ahol a felső grafit réteg a szokásos módon fekszik az alatta lévő grafiton. A b metszet ott készült, ahol a grafit réteg már nem fekszik fel az alatta lévő síkra az alátámasztás miatt. Nyilvánvaló, hogy itt a réteg geometriai magassága nagyobb, mert elemelkedik a hordozótól. Ezzel szemben a b metszet szerint szinte teljesen eltűnik a lépcső. A pásztázás során a tű ahelyett, hogy még magasabbra emelkedne, sokkal kevésbé emelkedik. {A lépcső szélén látható fényes csík az ún. lógó kötéseknek köszönhető, itt a szokásosnál nagyobb az alagutazási valószínűség. A b metszeten lévő csúcsnak is ez az oka.} A magyarázat az eltérő elektronszerkezetben rejlik. Ott, ahol a legfelső grafit réteg nem az alatta lévőn fekszik a megfelelő 0.335 nm-es van der Waals távolságban, hanem attól elemelkedik, érthető módon lecsökken az alagutazás valószínűsége, ugyanis részlegesen gátolt az elektrontranszport a két sík között. Hasonlóan a nanocsövek leképezésekor mindig figyelembe kell venni, hogy a nanocsővön keresztül kisebb az alagutazási valószínűség, ezért a cső látszólagos magassága kisebb a cső valódi átmérőjénél annak ellenére, hogy a geometriai magassága nagyobb az átmérőnél, mert a hordozó és a cső között ott van a van der Waals távolság. A 6. kép csak a megjelenítésben tér el az ötödiktől. A 3D ábrázolás szemléletesebbé teszi a térbeli viszonyokat. Az itt megfigyelhető barázdák a pásztázás tökéletlenségéből adódnak, az alátámasztott grafit sík is növelte a mérés instabilitását.

 

 

6. kép

 

6. A nanocsövek átmérője

 

 

7. kép

Az ablak mérete 120x120 nm, a kép z irányban mért teljes kiterjedése 1.06 nm. A pásztázási sebesség 240 nm/s volt. 

 

A 7. kép az 1. mintán készült, egy egyatomos lépcső és egy nanocső látható rajta. A cső látszólagos átmérőjéből kiszámítható a valódi átmérő a tűprofil ismeretében. A lépcső azért fontos, mert látszólagos alakjából meghatározható az effektív tűsugár, vagyis a tű geometriai sugara+alagútköz. A tű hegyét gömbfelülettel modellezve az eff. tűsugár 2.55 nm-nek adódik. A cső látszólagos szélessége 11 nm. Ebből a két adatból egyszerű geometriai meggondolással a cső valódi átmérője kiszámítható: 6.2 nm. Ez az érték többfalú nanocsövet valószínűsít (az egyfalú nanocsövek átmérője ált. 1-2 nm).

 

11. ábra

A tű, a nanocső és a hordozó keresztmetszetét kettős vonallal ábrázoltam. Szaggatott vonal jelzi a nanocső és a tű konvoluciójából adódó profilt. Láthatóan nagyobb a d látszólagos szélesség a nanocső valódi átmérőjénél. A h látszólagos magasság azért lehet kisebb, mint a cső átmérője, mert a kis alagutazási valószínűség következtében a nanocsövet sokkal inkább megközelíti a tű, mint a hordozót.

 

A számított csőátmérő igen érzékenyen függ a tű effektív sugarától, ezért az ilyen számítások hibája meglehetősen nagy lehet. A cső látszólagos magassága mindössze 0.4 nm, sokkal kisebb a látszólagos és a számított átmérőnél is. Ennek elsődleges oka a nanocső és a hordozó eltérő elektronszerkezete 73,74, valamint az, hogy a nanocső a hordozó fölött a van der Waals potenciálon lebeg 68,69. Ezért amikor a tű a cső fölött pásztáz, a tű-nanocső-hordozó rendszer két alagútközt tartalmaz, az egyik a tű és a cső között, a másik a cső és a hordozó között van, ez csökkenti az alagutazási valószínűséget. (A 11. ábra mutatja a nanocső látszólagos profilját.) Másrészt a megfigyelések azt mutatták, hogy az egymással vagy a grafittal érintkező nanocsövek ellaposodnak a köztük fellépő vonzó potenciál következtében, de ez az effektus jóval gyengébb az előbbinél 24,25.

 

8. kép

Az ablak mérete 100x100 nm, a z irányban mért kiterjedés 0.92 nm; a pásztázási sebesség 500 nm/s volt.

 

A 8. kép szintén az 1. minta egy nanocsövét mutatja. A látszólagos magasság az előzőhöz hasonló, 0.4 nm. A keresztmetszetről leolvasható szélesség közel 20 nm, itt azonban nincs mód a valódi átmérő meghatározására, mivel a tű sugara ismeretlen. A legtöbb mérés során nem ismert a tű sugara, mert nincs a közelben lépcső, amin tesztelni lehetne a tűt. {A tű hegyének gyakori változása miatt csak azok a lépcsők adnak megbízható információt az aktuális tűről, melyek azonos képen vannak a mért objektummal. Vagyis egyszerre történik a kalibráció és a mérés.} Az azonban a 8. képről is kiderül, hogy a látszólagos szélesség és a magasság aránya közelítőleg sem egy. 

  

 

7. A nanocső vége

 

Normál légköri körülmények között a nanocsövek vége kúpos formában záródik, a kúp nyilásszöge attól függ, hogy hány ötszög van a nanocső hegyében. [II. 5. old.] Ötféle eset lehetséges: ha csak egyetlen ötszög van pontosan a kúp csúcsán, a q nyílásszög 112.9° , ha 2, 3, 4 vagy 5 ötszög van a csúcsi részben, akkor q = 83.6° , 60° , 38.9° , 19.2° . Általánosan is megadható a nyílásszög és az ötszögek számának az összefüggése:

q = 180 - (360/p ) cos-1(1-n/6) [ ° ] ,

ahol n a nanocső csúcsában lévő ötszögek száma.

 

9. kép

Az ablak mérete 100x100 nm, a kép teljes színskálája 0.64 nm-t fog át. A pásztázás sebessége 500 nm/s volt.

A 9. képen bemutatott nanocsövet az 1. mintán találtam. Hegyének mért nyílásszöge 20°, ami jól egyezik az elméleti 19.2° -kal, tehát valószínűleg öt darab ötszög van a cső csúcsában. (Széngőzből kondenzált nanocsövek esetén a leggyakrabban mért nyílásszög szintén 20° [II. 4. old.].)

 

 

8. Feltekert nanocsövek

 

A 10. kép is az 1. mintáról készült, nem triviális az értelmezése. Minden jel arra utal, hogy egy helikálisan feltekert egyfalú nanocsőről van szó. 27 (1.3.3 alfejezet) A feltekert nanocső két, egymással párhuzamos dombsor képét mutatja. 

A spirálnak csak a felszálló és leszálló szakaszai jelennek meg kiemelkedésként, mert az ezeket összekötő szakaszok a hordozóval közvetlenül nem érintkeznek, ezért az alagutazási valószínűség kisebb ezeken a helyeken. {Hasonló ez a jelenség az 5. kép tárgyalásakor említett effektushoz, amikor kiderült, hogy a hordozóval közvetlenül nem érintkező grafit síkon keresztül kicsi az alagutazási valószínűség.}

 

 

 

 

10. kép

Az ablak mérete 10x10 nm, a kép teljes színskálája 1.08 nm-t fog át. A pásztázási sebesség 125 nm/s volt.

 

A nanocsőspirál teljes egésze látható lenne, ha a cső nem félvezető, hanem fémes volna. {~100 mV-os alagútfeszültség mellett, amikor az alagutazásban a Fermi-nívótól ~0.1 eV távolságra lévő állaptotok vesznek részt, a félvezető nanocsövek vezetőképessége minimális a ~0.5 eV-os tiltott sáv miatt (1.2.1 alfejezet).} Feltekert nanocsöveket korábban is megfigyeltek STM-mel.73,78 A két dombsor távolsága 1.9 nm, a csavarvonal vetülete a szolenoid tengelyével kb. 67° -os szöget zár be, a spirál menetemelkedése 1.7 nm (b metszet). Mivel a nanocsövek átmérője csak igen ritkán kisebb az 1.2-1.4 nm-es értéknél, jó közelítéssel teljesül, hogy szorosan illeszkednek az egymás után következő menetek a spirálban. Vagyis a grafitra jellemző 0.335 nm-es van der Waals távolságnál nem sokkal nagyobb rés van a menetek között. Annak ellenére, hogy a spirál közepe nem látszik a képen, a c metszet tanúsága szerint itt is megfigyelhető ugyanaz a periodicitás, de jóval kisebb amplitúdóval. A háttérzaj ilyen kis amplitúdónál már nem elhanyagolható, ám az a metszet is bizonyítja, hogy a periodicitás nem a háttérzajból ered.

 

11. kép

Az ablak mérete 600x600 nm, a baloldali színskála 2.7 nm-nek felel meg a z irányban, a pásztázási sebesség 2000 nm/s volt.

 

A Kr-nal besugárzott 2. mintán találtam a 11. képen látható szén nanocsövet. A cső egy több atomi réteg magasságú lépcsőt keresztez: fellép a lépcsőre. Látszólagos magassága 0.45 nm. Többek között a nanocső mentén látható hajlat is bizonyítja, hogy valóban nanocsőről van szó. {Sok esetben ennek eldöntése a hasonló besugárzási nyomok miatt nem egyszerű.} A cső hossza több mm volt, ezért mindkét vége kilógott a pásztázható tartományból.

 

12. kép

Az ablak mérete 25x25 nm, a teljes színskála 1.3 nm-nek felel meg a z irányban, a pásztázási sebesség 125 nm/s volt.

Ugyanennek a nanocsőnek egy másik szakasza látható a 12. képen. {A vizsgálat tárgyát képező nanocsőtől balra, vele párhuzamosan húzódik egy másik "objektum", a nanocső szellemképe. Ennek A tű című alfejezetben tárgyalt jelenség az oka, vagyis az, hogy a tűnek van egy másik, rövidebb hegye is. Ez a kísérlet szempontjából nem kívánatos, de jól illusztrálja az STM leképezési sajátságait.} Itt a cső periodicitást mutat kb. 2 nm periódushosszal, 0.2 nm amplitúdóval (a jelű, hosszanti metszet). A 10. képhez hasonlóan feltekeredett nanocsőről van szó. Az érdekesség az, hogy ez a nanocső nem teljes hosszában van feltekeredve, mint azt a 11. kép is bizonyítja. A helikálisan feltekert alakzat látszólagos magassága kb. háromszorosa a 11. képen látható magasságnak, ennek csak geometriai oka lehet. Itt is megfigyelhetők a szolenoid két szélén végighúzódó alagutazási maximumok (A b keresztmetszet erős bemélyedést mutat az alakzat középvonalában.), de ennek a nanocsőnek valószínűleg jobb a vezetőképessége, mert a spirál teteje is erősen kiemelkedik a háttérből. A feltekert nanocső látszólagos magassága 1 nm, szélessége 5 nm (b keresztmetszet). A tű görbületi sugarának szélesítő hatása itt is érvényesül, a magasság pedig a valóságban nagyobb, mint a képen a már említett okok miatt. A 12. kép 3 dimenziós változata a 13. kép. Ez az ábrázolás világossá teszi a térbeli viszonyokat.

 

 

13. kép

 

 

 

9. Moire-effektus

 

HOPG-n többször megfigyeltek ún. szuperstruktúrákat. 76,77 Ezek az atomi felbontású képek szimmetriáját mutatják sokszoros rácsállandóval. A magyarázat a következő: a legfelső atomi réteg el van fordulva az alatta lévőhöz képest. Az nyilvánvaló, hogy a legfelső atomi réteg alatti grafit sík befolyásolja az STM-mel megfigyelhető képet, ez az oka annak is, hogy csak minden második atom jelenik meg a képen.

12. ábra

Két hatszögrács egymáshoz képest d szöggel elforgatva Moire mintázatot ad.

Az ábrán d = 7.3°

(Bővebben a Kalibráció című alfejezetben.) Ha két hatszögrácsot egymásra teszünk, és megfelelő szöggel elforgatjuk őket egymáshoz képest, a 12. ábrán látható periodikus mintázatot kapunk, ami a szabályos háromszögrács szimmetriáját mutatja. Az optikában jól ismert Moire effektushoz hasonló jelenségről van szó. Az STM nem egyszerűen a két felső atomi réteg szuperpozícióját jeleníti meg, de a jelenség teljesen analóg. Ha a két rács egymáshoz képest tetszőleges d szöggel van elfordítva, a mintázat csak kváziperiodikus lesz. Valódi periodicitáshoz a d diszkrét értékei vezetnek. A Moire mintázat minden tulajdonságát, így a periódushosszát is meghatározza az elforgatás szöge. De a kapcsolat nem kölcsönösen egyértelmű. Az azonban könnyen belátható, hogy

p ł a0 /[2sin(d/2)],

ahol p a Moire mintázat periódushossza, a0 a rácsállandó (esetünkben 0.246 nm). Ugyanis a rácson minimum a0 távolságra vannak egymástól az elemi cellák (a hatszögrács elemi cellájában két szomszédos rácspont van), de ennél nagyobb is lehet két elemi cella távolsága. A periodicitás feltétele, hogy az elforgatott rácson 6, a forgatás középpontjától p távolságra lévő pont, melyek az elemi cellában ugyanott helyezkednek el, mint a forgatás középpontja (pl. egy hatszög közepén), úgy mozduljanak el, hogy egy másik elemi cella megfelelő pontjára (tehát a hatszög közepére) kerüljenek (12. ábra). {Ha a periódushosszon kívül további információ, pl. az egyik rács Moire mintázathoz viszonyított orientációja rendelkezésre áll, a d szög meghatározható.}

A 14. képen egy szuperstruktúra látható. A grafit hordozón néhány 100x100 nm2-es területen egy más orientációjú réteg volt megfigyelhető, ennek egy részletét mutatja a kép. A szuperstruktúrára rácsot illesztettem, ami a kép felső felén jól fedi a struktúrát. A rácsvektorok által bezárt szög (58°) nem tér el lényegesen a várt 60° -tól, ekkora eltérés az atomi felbontású képeken is adódik a termikus drift miatt. A rácsvektorok (lattice vectors) hossza viszont közel sem egyenlő, a relatív hiba 23%. Tehát a normál, STM-mel látható atomi rácsnak a húszszorosan nagyított és egyben torzított képét mutatja az ábra, a torzítás oka valószínűleg termikus drift. Az, hogy a kép alsó felén már nem fedi a rács a struktúrát, a tű hegyének megváltozásából adódik. (A tipchange-ről A tű című alfejezet ad magyarázatot.) 

 

  

14. kép

Az ablak mérete 50x50 nm, a teljes színskála 0.7 nm-t fog át a z irányban, a pásztázási sebesség 500 nm/s volt.

 

 

 

15. kép

Az ablak mérete 30x30 nm, a pásztázási sebesség 150 nm/s volt.

 

 

 

Figyelemre méltó, hogy a Moire-effektus a többfalú nanocsövekben is megfigyelhető, ha az egymásba zárt csövek kiralitása, vagyis az atomi sorok iránya eltérő. A 15. képen egy Moire mintázatot mutató nanocső látható 1.8 nm-es periódushosszal. A mintázat orientációja a nanocső tengelyével párhuzamos, a periodicitás amplitúdója (korrugáció) 0.15-0.2 nm. (c metszet) A cső látszólagos szélessége kisebb, mint 4 nm, a látszólagos magasság 0.4 nm (b metszet). A nanocső méreteiből arra lehet következtetni, hogy nem több mint kétfalú. Síkon a mintázat szimmetriája egy szabályos háromszögráccsal kell, hogy egyezzen, tehát a Moire maximumok által kijelölt egyenesek 60° -os szöget zárnak be egymással. A képen egy henger vetületét látjuk, ahol a szögek némileg torzulnak, mégis jó közelítéssel 60° az a és a c vonal által bezárt szög. A külső nanocső kiralitása megállapítható egy atomi felbontású képről: 

 

16. kép

Az ablak mérete 1.6x1.6 nm, a kép teljes színskálája 0.95 nm-nek felel meg, a pásztázási sebesség 109 nm/s volt.

 

Az atomi sorok által meghatározott egyenesek (8. ábra) szögfelezője a cső tengelyével 2° -ot zár be. A cikk-cakk nanocsövekben ez az érték 0° . {Az atomi sorok egymással nem pontosan 60° -ot zárnak be a mérés szerint, ezért a struktúra orientációja pontosabban meghatározható, ha a szögfelező és a nanocső tengelyének a szögét mérjük.} Ebben az esetben, azaz akkor, ha a Moire mintázat iránya az atomi sorokkal kb. 30° -ot zár be, a p és a d között fennálló egyenlőtlenség éles, és p megengedett értékei a következők:

p(n) = a0(3n2+3n+1) 1/2, n = 0,1,2..

Az n természetes szám a kialakuló mintázatot indexeli: n = 0 esetben p = a0, a d szög 60° (az egyenlőtlenség éles volta miatt). Tehát a Moire mintázat azonos az eredeti hatszögráccsal, a forgatás önmagába viszi a rácsot. Az n szám segítségével megadhatók a Moire mintázat elemi vektorai (A1,A2). Az egyik rács elemi vektorait, a1-et és a2-t bázisnak választva

A1 = a1+n(a1 + a2), A2= a2+n(2a2 - a1).

{a0 = | a1 |=| a2 |, p = | A1 | = | A2 |}

A mért 1.8 nm-es periódushossz az n = 4 esetnek felel meg: p(4) = 1.9 nm. (A relatív hiba 6%.) A mérés pontossága kizárja a két szomszédos p értéket : p(3) = 1.5 nm, p(5) = 2.3 nm. Ezzel pontosan beazonosítottuk a megfigyelt Moire mintázatot, d = 7.3° . (A 12. ábra ezt a mintázatot mutatja.) Ha a Moire mintázat orientációja pontosan párhuzamos a cső tengelyével, akkor a két koaxiális nanocső f tekerési szöge egyenlő, de az egyikük orientációja jobbra, a másikuké balra tér el a cikk-cakk iránytól:

f = ± (30° - d /2) = ± 26° ,

 

Ez jól egyezik a külső csövön mért 28° -kal, figyelembe véve, hogy az STM-mel mért szögek néhány fokos hibát mutatnak a legtöbb esetben.

 

 

 

 

 

 

10. Nanocsőkötegek

 

17. kép

Az ablak mérete 43.8x43.8 nm, a baloldali színskála 1.5 nm-t fog át, a pásztázási sebesség 467 nm/s volt.

 

Többször találtam nanocsőkötegeket. A 17. kép az U-nal besugárzott 3. mintáról készült. Sok esetben a különböző módszerekkel előállított nanocsövek kötegekben keletkeznek: együtt nőnek. {Igaz ez az ívfényben (1.4.1 alfejezet), vagy a katalitikus úton előállított nanocsövekre is.73,74} A kötegekbe (tutajokba) rendezett csövek bizonyos szempontból tömbi tulajdonságokat mutatnak; a rajtuk mérhető áram-feszültség spektrum a grafitéhoz közelít. (11. alfejezet) A köteg tetején lévő egyes nanocsövek látszólagos magasságából direkt módon lehet az átmérőre következtetni, ha a köteg többi csövének is hasonlók az elektromos tulajdonságai 68,69,74.

A kötegek egyes csöveiről készültek atomi felbontású képek is. A 18. képen egy egyfalú karosszék típusú (f = 0) nanocső látható, amely mellett további elmosódott nanocsövek vannak. A cső látszólagos szélessége 1.0 nm, látszólagos magassága 0.4 nm. (Ez a nanocső nem a köteg tetején volt, szorosan mellette is voltak csövek. A tű nem tud a szomszédos nanocsövek közti résbe teljes mélységig behatolni, ezért ilyen kicsi a látszólagos magasság.) Három fehér vonal jelzi azt a három irányt, melyek mentén periodikusan alagútáram maximumok vannak. Átlagosan 0.2 nm távolságra követik egymást a maximumok, ez jelentősen kisebb a várt 0.246 nm-nél. Az A jelű vonal mentén, a cső tetején 0.243 nm-re vannak egymástól a maximumok, ez jól egyezik a várt értékkel.73 Az A keresztmetszeten látható, hogy a középső maximum melletti csúcsok alacsonyabbak; ezek a cső oldalán lévő atomi pozícióknak felelnek meg. A cső hengeres geometriája okozza az effektust.

 

18. kép

Az ablak mérete 4x4 nm, a kép színskálája 0.68 nm-nek felel meg, a pásztázási sebesség 253 nm/s volt.

 

 

11. Spektroszkópia

 

Az STM nagy előnye, hogy az atomi struktúra vizsgálata mellett spektroszkópiai mérések kivitelezését is lehetővé teszi. Bebizonyosodott, hogy normál légköri körülmények között is megbízható eredményeket ad az áram-feszültség spektrum vizsgálata19. A spektroszkópiai méréseket is a Kísérleti körülmények című alfejezetben leírtak szerint végeztem a StiMage 386 Version 3.20B szoftverrel. A tű cseréjétől és más változásoktól függetlenül a HOPG-n készített I-V spektrumok reprodukálhatók voltak. A 19. képen három spektrum látható a [-2,+2] V-os intervallumon. A kék görbe a grafit (HOPG), a piros egy nanocsőköteg, a zöld a Moire mintázatú nanocső I-V spektrumát mutatja. Kis feszültségeknél a grafit és a nanocsőköteg spektruma fedi egymást, állapotsűrűségük nulla a Fermi-nívó közelében. {Az állapotsűrűség (dI/dV)/(I/V)-vel arányos (2.2.4 alfejezet).} Ez félfémes ill. 0 sávszélességű "félvezető" viselkedésre utal. A Moire mintázatú nanocső viszont láthatóan fémes: a görbe deriváltja véges, nem 0 érték az origóban. Láthatóan a nanocsőköteg spektroszkópiai szempontból a grafit és az egyedülálló nanocső közti állapotnak felel meg.

 

 

 

 19. kép

A kék grafikon a grafit, a piros egy nanocsőköteg, a zöld a Moire mintázatú nanocső I-V spektrumát mutatja

 

 

 

 

Összefoglalás

 

Háromféle módon előállított szén nanocsövet vizsgáltam pásztázó alagútmikroszkóppal (STM-mel) normál légköri körülmények között. Az 1. mintán ívfényben, katalizátor fémek jelenlétében keletkezett nanocsövek voltak. A 2. és a 3. minta felületén nagyenergiás ionbesugárzás hatására képződött nanocsöveket figyeltem meg. A besugárzás Kr ill. U ionokkal történt. Mindegyik esetben grafit hordozón voltak a nanocsövek.

A háromféle minta vizsgálata viszonylag nagy számú és sokféle szén nanocső tanulmányozására adott lehetőséget. Megfigyeltem egy- és többfalú, fémes és félvezető, egyenes és spirálisan feltekert nanocsöveket.

Vizsgáltam a nanocsövek átmérőjét és atomi strukúráját, ugyanis az átmérő és az atomi sorok iránya (kiralitás) meghatározza az egyfalú nanocsövek minden tulajdonságát. Megerősíthetem, hogy az STM-mel mért látszólagos szélesség általában jelentősen nagyobb a nanocső valódi átmérőjénél; a látszólagos szélesség erősen függ a mikroszkóp tűjének geometriájától. A nanocsövek látszólagos magassága sem egyenlő a nanocső átmérőjével. Ennek két fő oka van: az egyik, hogy a nanocső és a hordozó elektronszerkezete eltérő, a másik, hogy a nanocsövek a hordozó felett mintegy lebegnek a van der Waals potenciálon. Ezért egy nanocső pontos átmérőjének STM-mel való meghatározása igen nehéz feladat.

Több szempontból érdekes a nanocsövek végződése, ezért méréseket végeztem a zárt csővégek nyílásszögére vonatkozóan. Ennek alapján megállapítottam, hogy a megfigyelt nanocsövek végének szerkezete egyezik a más módon előállított szén nanocsövek hegyének felépítésével.

Sok esetben találtam spirálisan feltekert nanocsöveket. Ezek morfológiai szempontból igen figyelemre méltók, átmérőjük néha nem sokkal nagyobb, mint a hasonlóan helikális, jó térkitöltésű DNS molekuláé, annak ellenére, hogy a feltekert nanocsövek üreges spirálok.

Rendkívül érdekes, hogy a Moire-effektus atomi skálán is megfigyelhető. Sík grafit felületen és egy kétfalú szén nanocsövön is észleltem a jelenséget, melynek oka az egymás alatti atomrácsok orientációjának eltérése.

A nanocsövek sokszor kötegekben nőnek ill. a keletkezés után kötegekbe rendeződhetnek. Ilyen kötegeket is vizsgáltam. Végeztem spektroszkópiai méréseket a grafit hordozón és a nanocsöveken. Az áram-feszültség görbék tanulmányozása azt mutatta, hogy a nanocsőkötegek állapotsűrűsége az egyedülálló nanocső és a grafit közti átmenetnek felel meg.

 

 

 

 Köszönetnyilvánítás

 

Köszönet illeti témavezetőmet, Dr. Kürti Jenőt a kísérleti eredmények értékelésében, értelmezésében valamint a dolgozat felépítésében nyújtott segítségéért. Témavezetőmnek köszönhetően széleskörű ismeretekre tettem szert a szén nanocsövek tulajdonságait illetően.

Szeretném megköszönni konzulensemnek, Dr. Biró László Péternek a pásztázó alagútmikroszkópos mérések másfél éves időtartama alatt nyújtott szinte mindenre kiterjedő segítségét. Útmutatásával, tanácsaival nem csak a mérések kivitelezésében, de a mérési eredmények feldolgozásában, értékelésében is folyamatosan a segítségemre volt. Neki köszönhetem, hogy mély betekintést nyertem a pásztázó alagútmikroszkóp gyakorlati alkalmazásába, és elsajátítottam a mikroszkóp működésével ill. leképezésével kapcsolatos elméleti ismereteket. Döntő szerepe volt a szén nanocsövekről alkotott képem kialakításában. Segítségemre volt a dolgozat írásakor felmerülő tartalmi és formai problémák megoldásában is.

Ezúton szeretném megköszönni Prof. Gyulai Józsefnek, az MTA rendes tagjának, MTA-MFA igazgatójának, hogy felajánlotta az MTA-MFA-ban végzett kutatómunka lehetőségét. Köszönöm támogatását, szakmai tanácsait.

Köszönettel tartozom Márk Gézának, az MTA-MFA Nanoszerkezetek Kutatása Osztály munkatársának az áram-feszültség spektrumok feldolgozásában nyújtott segítségéért.

 

 

Megjegyzések

 

A szövegben a hivatkozás számát arab szám jelzi felső indexben. Amennyiben a hivatkozás valamelyik összefoglaló műre vonatkozik, azt szögletes zárójelben római szám jelzi oldalszámmal vagy fejezetszámmal. A dolgozat különböző alfejezeteire való utalás kerek zárójelben vagy a szövegbe ágyazva található.

A 19 kép mindegyike pásztázó alagútmikroszkópos mérési eredményt mutat, több mint 1000 kép közül választottam ki ezeket. A dolgozatban nem szerepel mások által rögzített STM-kép. 

A lehetőségekhez mérten próbáltam magyar szakkifejezéseket használni. Néhány esetben azonban nincs elfogadott magyar kifejezés, vagy csak nagyon erőltetett. Ilyen esetekben az elfogadott angol elnevezést használtam.

 

 

 

Hivatkozások

 

1. Kroto, H. W., Heath, J. R., O' Brien, S. C., Curl, R. F., Smalley, R. E., Nature (London), 318, 162, 1985.

2. Krätschmer, W., Lamb, L. D., Fostiropoulos, K., Huffman, D. R., Nature (London), 347, 354, 1990.

3. Haddon, R. C., Hebard, A. F., Rosseinsky, M. J., Murphy, D. W., Duclos, S. J., Lyons, K.B., Miller, B., Rosamilia, J. M., Fleming, R. M., Kortan, A. R., Glarum, S. H., Makhija, A. V., Muller, A. J., Eick, R. H., Zahurak, S. M., Tycko, R., Dabbagh, G., Thiel, F. A., Nature (London), 350, 320, 1991

4. Iijima, S., Nature (London), 354, 56, 1991

5. Ugarte, D., Nature (London), 359, 707, 1992.

6. Bi, X. X., Ganguly, B., Huffman, G. P., Huggins, F. E., Endo, M., Eklund, P. C., J. Mater. Res., 8, 1666, 1993

7. Martin, T. P., Malinowski, N., Zimmermann, U., Näher, U., Schaber, H., J. Chem. Phys., 99, 4210, 1993

8. Zimmermann, U., Malinowski, N., Näher, U., Frank, S., Martin, T. P., Phys. Rev. Lett., 72, 3542, 1994.

9. Kelly, B. T., Physics of Graphite, Applied Science, London, 1981.

10. Field, J. E., Properties of Diamond 281, Field, J. E., Ed., Academic Press, London, 1979.

11. A. W. Moore, Chemistry and Physics of Carbon, Vol. 17, 233, P. L. Walker, Jr., P. A. Thrower,Eds., M. Dekker, New York, 1981.

12. Bacon, R., J. Appl. Phys. 31, 283, 1960.

13. J. W. Mintmire, B. I. Dunlap, C. T. White, Phys. Rev. Lett. 68, 631, 1992.

14. M. S. Dresselhaus, G. Dresselhaus, K. Sugihara, I. L. Spain, H. A. Goldberg, Graphite Fibers and Filaments, Springer-Verlag, Berlin, 1988.

15. C. T. White, D. H. Robertson, J. W. Mintmire, Phys. Rev. B 47, 5485, 1993.

16. J. C. Slater, G. F. Koster, Phys. Rev. 94, 1498, 1954.

17. Odom, T. W., Huang, J. L., Kim, Ph., Lieber, Ch. M., Nature 391, 62, 1998.

18. Wildöer,.J. W G., Venema, L. C., Rinzler, A. G., Smalley, R. E., Dekker, C., Nature 391, 59, 1998.

19. Hassanien, A., Tokumoto, M., Kumazawa, Y., Kataura, H., Maniwa,Y., Suzuki, S., Achiba, Y., Appl. Phys. Lett. 73, 3839, 1998

20. A. A. Lucas, Ph. Lambin, R. E. Smalley, J. Phys. Chem. Solids 54, 587, 1993.

21. S. J. Tans, A. R. M. Verschueren, C. Dekker, Nature 393, 49, 1998.

22. Ph. Lambin, J. P. Vigneron, A. Fonseca, J. B. Nagy, A. A. Lucas, Synthetic Metals 77, 249, 1996.

23. M. M. J. Treacy, T. W. Ebbesen, J. M. Gibson, Nature 381, 678, 1996.

24. R. S. Ruoff, J. Tersoff, D. C. Lorents, S. Subramoney, B. Chan, Nature 364, 514, 1993.

25. T. Hertel, R. E. Walkup, Ph. Avouris, Phys. Rev. B 58, 13870, 1998.

26. J. F. Despres, E. Daguerre, K. Lafdi, Carbon 33, 87, 1995.

27. Ihara, S., Itoh, S., Kitakami, J., Phys. Rev. B 48, 5643, 1993.

28. Wang, Q. H., Setlur, A. A., Lauerhaas, J. M., Dai, J. Y., Seelig, E. W., Chang, R. P. H., Applied Phys. Lett., 72, 22, 1998.

29. A. W. Adamson, Physical Chemistry of Surfaces, Wiley-Interscience, New York, 1990.

30. E. Dujardin, T. W. Ebbesen, H. Hiura, K. Tanigaki, Science 265, 1850, 1994.

31. P. M. Ajayan, S. Iijima, Nature 361, 333, 1993.

32. P. M. Ajayan, O. Stephan, Ph. Redlik, C. Colliex, Nature 375, 564, 1995.

33. H. Hiura, Mol. Cryst. Liq. Cryst. 267, 267, 1995.

34. S. Seraphin, D. Zhou, J. C. Withers, R. Loufty, Nature 362, 503, 1993.

35. C. Guerret-Plecourt, Y. Le Bouar, A. Loiseau, H. Pascard, Nature 372, 761, 1994.

36. S. C. Tsang, Y. K. Chen, P. J. F. Harris, M. L. H. Green, Nature 372, 159, 1994.

37. Ebbesen,T. W., Hiura, H., Fujita, J., Ochiai, S., Matsui, S. & Tanigaki, K., Chem. Phys. Lett., 209, 83, 1993.

38. T. W. Ebbesen, P. M. Ajayan, Nature 358, 220, 1992.

39. Z. Ya. Kosakovskaya, L. A. Chernozatonskii, E. A. Federov, JETP Lett. 56, 26, 1992.

40. M. Ge, K. Sattler, Appl. Phys. Lett. 64, 710, 1994.

41. M. Ge, K. Sattler, Science 260, 515, 1993.

42. Thess, A., Lee, R., Nikolaev, P., Dai, H., Petit, P., Robert, J., Xu, C., Lee, Y. H., Kim, S. G., Rinzler, A. G., Colbert, D. T., Scuseria, G. E., Tománek, D., Fischer, J. E., & Smally, R. E., Science 273, 483, 1996.

43. Ivanov, V., Nagy, J. B., Lambin, Ph., Lucas, A., Zhang, X. B., Zhang, X. F., Bernaerts, D., Van Tendeloo, G., Amellinckx, S. & Van Ladyst, Chem. Phys. Lett. 223, 329, 1994.

 

44. Yamamoto,K., Koga, Y., Fujiwara, S. & Kubota, M., Appl. Phys. Lett. 69, 4174, 1996.

45. Biró, L. P., Márk, G. I., Gyulai, J., Havancsák, K., Lipp, S., Lehrer, Ch., Frey, L., Ryssel, H., Nuclear Instr. Meths. B 147, 142, 1999.

46. Iijima, S., Ichihashi, T., Nature 363, 603, 1993.

47. J. M. Lambert, P. M. Ajayan, P. Bernier, J. M. Planeix, V. Brotons, B. Coq, J. Castaing, Chem. Phys, Lett. 226, 264, 1994.

48. T. W. Ebbesen, P. M. Ajayan, H. Hiura, K. Tanigaki, Nature 367, 519, 1994.

49. H. Hiura, T. W. Ebbesen, K. Tanigaki, Adv. Mater. 7, 275, 1995.

50. F. Ikazaki, S. Ohshima, K. Uchida, Y. Kuriki, H. Hayakawa, M. Yumura, K. Takahashi, K. Tojima, Carbon 32, 1539, 1994.

51. A. G. Rinzler, J. Liu, H. Dai, P. Nikolaev, C. B. Huffman et al., Appl. Physics A 67,29, 1998.

52. Ebbesen, T., W., Annu. Rev. Mater, Sci 24, 235, 1994.

53. Y. H. Lee, S. G. Kim, D. Tománek, Phys. Rev. Lett. 78, 2393, 1997.

54. H. Hiura, T. W. Ebbesen, K. Tanigaki, H. Takahashi, Chem. Phys. Lett. 202, 509, 1993.

55. H. Kuzmany, B. Burger, M. Hulman, J. Kürti, A. G. Rinzler, R. E. Smalley, Europhysics Letters 44, 518, 1998.

56. J. Kürti, G. Kresse, H. Kuzmany, Phys. Rev. B 58, 8869, 1998.

57. R. Wiesendanger, H.-J. Güntherodt, G. Güntherodt, R. J. Gambino, R. Ruf, Phys. Rev. Lett. 65, 247 1990.

58. Binnig, G., Rohrer, H., Helv. Phys. Acta, 55, 726, 1982.

59. Soethout, L. L., van Kempen, H., van de Walle, G. F. A., Scanning Tunneling Microscopy: A Mature Surface-Science Technique in Advances in Electronics and Electron Physics 79, Academic Press 1990.

60. J. Tersoff, D. R. Hamann, Phys. Rev. Lett. 50, 1998, 1983.

61. J. Tersoff, D. R. Hamann, Phys. Rev. B 31, 805, 1985.

62. J. Bardeen, Phys. Rev. Lett. 6, 57, 1961.

63. C. J. Chen, Phys. Rev. Lett. 65, 448, 1990.

64. A. Baratoff: Physica 127 B,143, 1984.

65. C. Noguera, J. Microsc. 152, 3, 1988.

66. A. A. Lucas, H. Morawitz, G. R. Henry, J.-P. Vigneron, Ph. Lambin, P. H. Cutler, T. E. Feuchtwang, Phys. Rev. B 37, 10708, 1988.

67. E. Tekman, S. Ciraci, Phys. Rev. B 40, 10286, 1989.

68. G. I. Márk, L. P. Biró, J. Gyulai, Phys. Rev. B 58, 12645, 1998.

69. G. I. Márk, L. P. Biró, J. Gyulai, Electronic Properties of Novel Materials- Progress in Molecular Nanostructures, Editors: H. Kuzmany, J. Fink, M. Mehring, S. Roth, Kirchberg, Austria, 1998.

70. V. Meunier, Ph. Lambin, Phys. Rev. Lett. 81, 5588, 1998.

71. J. A. Stroscio, R. M. Freenstra, Scanning Tunneling Microscopy 95-141, Academic, New York, 1993.

72. L. C. Venema, J. W. G. Wildöer, J. W. Janssen, S. J. Tans, H. L. J. T. Tuinstra, L. P. Kouwenhoven, C. Dekker, Science 283, 52, 1999.

73. Biró, L. P., Gyulai, J., Lambin, Ph., Nagy, J. B., Lazarescu, S., Mark, G. I., Fonseca, A., Surján, P. R., Szekeres, Zs., Thiry, P. A., Lucas, A. A., Carbon 36, 689, 1998.

74. Biró, L. P., Lazarescu, S., Lambin, Ph., Thiry, A., Fonseca, A., Nagy, J. B., Lucas, A. A., Phys. Rev. B 56, 12490 1997.

75. L. P. Biró, G. I. Márk, E. Balázs, Nanophase Materials, 205-208. old., Ed: G. C. Hadjipanayis, R. W. Siegel, Kluwer Academic Publishers, Netherlands, 1994.

76. M. Kuwabara, D.R. Clarke, D. A. Smith, Appl. Phys. Lett. 56, 2396, 1990.

77. J. Xhie, K. Sattler, M. Ge, N. Venkateswaran, Phys. Rev. B 47, 15835, 1993.

78. A. Fonseca, K. Hernadi, P. Piedigrosso, J.-F. Colomer, K. Mukhopadhyay, R. Doome, S. Lazarescu, L. P. Biró, Ph. Lambin, P. A. Thiry, D. Bernaerts, J. B. Nagy, Appl. Phys. A 67, 11, 1998.

79. Biró, L. P., Szabó, B., Márk, G. I., Gyulai, J., Havancsák, K., Kürti, J., Dunlop, A., Frey, L., Ryssel, H., Nucl. Instr. Meths. B 148, 1102, 1999.

80. Biró, L. P., Márk, G. I., Gyulai, J., Rozlosnik, N., Kürti, J., Szabó, B., Frey, L., Ryssel, H., European Materials Research Society Spring Meeting, Symposium K, 1998. június 16-19., Strassbourg, sajtóban Carbon

81. Biró, L. P., Márk, G. I., Szabó, B., Havancsák, K., Gyulai, J., A ma és a holnap fizikája Magyarországon, Fizikus Vándorgyűlés 85. old., Eötvös Loránd Fizikai Társulat, ISBN 963 8051 79 5, Budapest, 1998.

 

 

 

 

 

 

Összefoglaló művek

 

I. Carbon Nanotubes (Preparation and Properties), Edited by T. W. Ebbesen, NEC Research Institute, Princeton, New Jersey, CRC Press 1997.

II. Carbon Nanotubes, Edited by M. Endo, S. Iijima, M. S. Dresselhaus, Pergamon

III. Science of Fullerenes and Carbon Nanotubes, Dresselhaus, M. S., Dresselhaus, G. & Eklund, P. C., Academic, San Diego, 1996.

IV. Surface Analysis with STM and AFM, S. N. Magonov, M-H. Whangbo, VCH, 1996.

V. Scanning Tunneling Microscopy I-III.,R. Wiesendanger, H.-J. Güntherodt, Springer-Verlag, 1992.